Стара Загора

Кое старозагорско село носи име на късо бойно копие?

Сгушено в Средна гора, само на 13 км от Стара Загора, с история отпреди 8 000 години, е селото, което носи име на късо бойно копие, а поляните наоколо изобилстват от диви ягоди през пролетта и дъхави билки през лятото.

[ad id=“225664″]

Село Сулица се намира в планински район. Неговото име означава късо бойно копие. Това са метални копия, които се подреждат в специален калъф и се носят отляво за по-лесен достъп по време на бой, казва справката в Уикипедия.

Селото е разположено в Сърнена гора на варовит терен. Климатът е умерен – със снежна зима и прохладно лято. През землището на селото преминава река Банска (ляв приток на р. Сюютлийка) и няколко малки притока. В малкото запазени асоциации от естествената горска растителност, с доминиране на дъб и келяв габър, могат да се намерят горски плодове (дрян, дива круша, дива ябълка, и др.) и диви цветя (теменужка, минзухар, циклама). След дъжд се появяват множество видове гъби (печурките, челядинките, сърнела). През 1960-те и 1970-те години на мястото на изсечените естествени гори е направено изкуствено залесяване с иглолистни дървета – главно черен бор. За съжаление в момента се извършва много интензивна сеч (по-често нелегална), както на бора, така и на малкото останал дъб.

[ad id=“263680″]

В землището на селото има богати ресруси на термални минерални води. Край тях през трети век се изгражда римска баня и се поставя началото на балнеолечението в този край – известни като Суличенски бани. През 1960-те години около банята започва изграждането на курортното селище, което и до днес носи името Старозагорски минерални бани.

[ad id=“236993″]

Археологически находки, намерени в землището на селото, са датирани на повече от 6500 – 7000 години. В съседство, само на 4 – 5 км от землището на Сулица е открита най-старата медна мина в Европа, където преди 7000 – 8000 години се е добивала медна руда за производство на метал.

В района на с. Сулица има много мегалитни тракийски светилища във вид на кромлехи и менхири. Най-значимото археологическо откритие в землището на селото е мраморен идол от 5000 – 4500 г. преди Христа.

[ad id=“236999″]

В местността „Богородична стъпка“ (известна още като „Стъпката на Крали Марко“) са се изработвали саркофази като тези намерени в гробниците на тракийските вождове в Розовата долина. Един повреден и неизползван по предназначение капак на саркофаг и досега може да се види на това място. Добре известно място за религиозно преклонение от древността, сега в местността има изграден параклис.

Днес, 13 май, в Сулица се организира традиционен събор.

Красимира Янкова