2025 година се очертава като период на значителни промени на пазара на труда в България. Според Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта страната ни ще се сблъска с нови предизвикателства и възможности, които ще определят какви професии ще бъдат най-търсени, както и какви сектори ще изпитват дефицит на кадри.
„Свърши една добра година с рекордно ниска безработица от 5,16%. А с доста сериозен ръст, макар и малко забавяне на заплатите от 28%. Аз бях предвидил във вашето студио преди около година 9-10%, така че малко е по-висок ръст от очакваното с още по-висока средна заплата в страната – 2 200 лв. и около 1000 лв. отгоре за София, а тези тенденции ще продължат и през следващата година“, коментира Първанов пред в студиото на „България сутрин“.
Според него през 2025 година може да се очаква лек ръст на безработицата до около 6-7%, но заплатите ще продължат да растат. Прогнозата е, че средната заплата в България ще достигне около 2 400 лв., като в София тя може да стигне до 3 400 лв.
„Търсенето ще бъде в същите области, в които беше и през миналата година: обичайните – образование, медицина, а и тези от сорсинг, в които не достига производството. Новите неща са киберсигурност и много голямо търсене на счетоводители и финансови специалисти“, подчерта Първанов.
Въпреки че много млади хора завършват счетоводство, част от тях не искат да работят в тази сфера, което води до сериозен дефицит на кадри, допълни за Bulgaria ON AIR експертът.
Поколението “Бета” ще бъде ново попълнение работна ръка, което ще бъде по-технологично настроено и екологично осъзнато. Първанов отбеляза, че те ще търсят здравословен и устойчив начин на живот и ще бъдат по-отворени към нови технологии и нови професии. Това ще доведе до нови изисквания за работодателите.
Присъединяването на България към Шенген отваря нови възможности за работна мобилност. Според Първанов това ще направи пазарите на труда в съседни държави като Гърция и Румъния още по-достъпни за българите. Това обаче може да създаде конкуренция за българския пазар на труда, особено в туристическите и гранични райони.
Изкуственият интелект ще продължи да играе все по-голяма роля на пазара на труда. Първанов подчерта, че ИИ ще работи паралелно с човека и ще бъде част от ежедневието в различни индустрии. Въпреки че ИИ ще замени някои рутинни работни места, той ще създаде и нови възможности за професии и ще бъде в плюс за пазара на труда в краткосрочен план.
Една от основните тенденции, които ще се наблюдават през 2025 година, е необходимостта от преквалификация. Според Първанов хората често не обичат да променят професионалния си път, но в условията на икономически промени и технологични напредъци, това ще стане неизбежно. Преквалификацията ще стане важен фактор за запазване на конкурентоспособността на пазара на труда.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.