Снимка: Samuel Corum/Bloomberg |
Докато кръстоносният поход на Илон Мъск срещу Twitter ескалира от война на думи до придобиване, предприемачът е бил подтикнат зад кулисите от всякакви гласове – от други милиардери до интернет тролове – със собствени връзки със социалната мрежа, пише в анализ Wall Street Journal.
В Мъск тези хора откриват човек с натрупан гняв относно модерирането и управлението на съдържанието от страна на компанията. По-конкретно един от тях има много личен интерес – съоснователят на Twitter и бивш неин главен изпълнителен директор Джак Дорси, който подаде оставка миналата година под натиска на борда. Той е човекът, шепнал на ухото на Мъск, че Twitter трябва да слезе от борсата, твърдят източници, запознати с въпроса.
Сега, когато бордът на Twitter прие офертата на Мъск за придобиване в размер на 44 млрд. долара, главният изпълнителен директор на Tesla и най-богат човек в света, е в позиция да действа срещу натрупаните с години оплаквания и да оформи платформата според собствените си виждания.
Мъск е отказал да даде интервю пред WSJ и не е ясно дали е приел част от съветите им присърце, или просто е преследвал собствените си желания. По същия начин той не разкриваше информация за плановете си за платформата преди потенциалното приключване на сделката, отвъд честите му изказвания за свободата на словото в Twitter.
Хора, които са говорили с него и екипа му наскоро, казват, че Мъск остава обезпокоен, че предходният президент на САЩ Доналд Тръмп все още няма достъп до платформата.
Ако Мъск, както сам сигнализира, се насочи към свободен за всички Twitter, това може да означава свобода за още по-спорни личности. Десният провокатор Чарлс С. Джонсън, който беше блокиран през 2015 г. заради туитове, свързани с Black Lives Matter, вече се възползва от шанса си за помилване.
Когато вижда предложението на Мъск да придобие компанията, той изпраща SMS на отговорника в екипа на Мъск за сделката Джаред Бърчъл, който е и ръководител на личния инвестиционен офис на милиардера.
„Кога ще си получа обратно акаунта в Twitter”, пита Джонсън.
„Надяваме се скоро“, отговаря Бърчъл.
В интервю Джонсън казва, че макар да иска да си върне акаунта, той не планира да се насочи към редовно туитване.
Чужди гласове
Преди и по време на превземането на Twitter от Мъск сплотена група от либертариански активисти и бизнесмени го насърчава да се включи. Тази група включва т.нар. PayPal мафия – бивши ръководители на компанията за онлайн разплащания, сред които попадат инвеститорът Питър Тийл и предприемачът Дейвид Сакс, както и спомагателни фигури като рисковия инвеститор Стив Джърветсън (ранен инвеститор в Tesla, който някога беше в борда ѝ) и брата на Мъск – Кимбал, който е част от борда на Tesla, твърдят източници, запознати с въпроса.
Тяхното участие – и продължаващото желание на Мъск да ги слуша – може да помогне да се обясни една от големите мистерии на манията му по Twitter: предвид всички проблеми в света, защо Мъск реши, че само може да оправи платформата?
„Игри на волята“ е едно от най-популярните риалити предавания в България, което привлича зрители с…
Гладиаторите са емблематична част от историята на Древен Рим, известни със своите смъртоносни битки в…