Какво показва първото класиране за държавния план-прием в гимназиите от осми клас, което беше публикувано от Регионалното управление на образованието в София-град? Без изненади – Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ отново е с най-висок минимален бал за кандидатстване след седми клас в столицата.
„Оказа се, че от 2014 г. нашето училище е на първо място по минимален бал. Имаме информатиката, математика и физика – тези дисциплини са най-търсени, предлагаме ме ги на високо ниво. Изведохме силен випуск в 7 клас – 97,39 беше средният резултат на матурата, логично продължават да се обучават при нас“, коментира директорът на СМГ Антоан Тонев в студиото на „България сутрин“.
318 от кандидат-гимназистите са посочили СМГ като първо желание, гимназията е обявила прием на 156 деца, разпределени в 6 паралелки. Тонев уточни, че вече са записани 99 от бъдещите гимназисти. Директорът уточни, че още по-голям е напливът за 5 клас – 607 деца са се опитали да кандидатстват.
В Топ 10 попада и 51 СУ „Елисавета Багряна“.
„От 10-о вече сме на 8-о място, а през 2020 г. бяхме на 14-о място. Предлагаме компютърна анимация, компютърна графика, изобразително изкуство. Учениците, освен чужд език, желаят да изучават и такъв тип професия, което ще им е полезно в живота“, обясни директорът Асен Александров.
Пред Bulgaria ON AIR той уточни, че петата най-търсена специалност в София е „компютърна графика“, за която са обявени 78 места.
„Това са професионални паралелки, излизат със силни практични умения. 1300 ученици бяха посочили сред своите желания паралелката компютърна графика“, добави Александров.
Той призова за реформа в образованието, която да подобри знанията на учениците.
„Логично е да вземем най-доброто от европейското образование. Нормално е човек да се учи от най-добрите и да престанем с тези мантри, че сме най-умните и нашите деца са първи в изследванията за интелигентност“, призова директорът на 51 СУ.
Директорът на СМГ Антоан Тонев подчерта голямата пропаст между първите и последните училища в класацията след матурите.
„Вижда се, че при първите 20-50 училища резултатите са изключително високи, а на последните 200 резултатите са изключително ниски. Трябва да се промени системата за изпитване след 7 клас, за да сме по-полезни. Трябва да спре възпроизвеждането на учебен материал, да се наблегне доколко учениците могат да създават писмен текст, да синтезират и анализират информация, а не да правят преразкази – това да бъде вход за гимназията изглежда нелогично“, каза Тонев.
Офанзивният футболист на Берое Франсиско Политино даде интервю пред аржентинското издание Diario UNO, научи ЗАРАТА.…
Календарът обича 2025 година, показва справка в графика на празничните дни. През предстоящата година цели…