Анализи

Кой ще стане президент на САЩ? Доналд загуби битка от Хилъри, но не и войната

Основните кандидати за президент на САЩ проведоха първи телевизионен дебат. Той беше в унисон с предизборната кампания до момента – хаотичен, токсичен, изпълнен с лични нападки и прехвърчащи искри.

В 90-минутния спаринг пред рекордна близо 100-милионна аудитория (най-гледаният дебат в историята на телевизията) републиканецът Доналд Тръмп и демократът Хилъри Клинтън спориха по теми като – работни места, тероризъм и расови въпроси. Те очертаха две различни визии за Америка, защото САЩ в момента е една дълбоко разделена и поляризирана страна, коментира „Капитал Daily“.

Преобладаващото мнение, е че бившият държавен секретар Хилъри Клинтън е победила в дебата. Това обаче не й гарантира, че ще стане следващият президент на САЩ. Тя продължава борбата в една предизборна кампания, в която бяха нарушени много неписани, а и писани правила. Кампания, в която Тръмп счупи стандартите за политически неприемливото, пише „Капитал Daily“.

Клинтън в атака, Тръмп в защита

Бомбастичният милиардер започна дебата по-добре. Той изглеждаше необичайно въздържан. Успя да накара Клинтън да се оправдава за подкрепата си за споразумения за свободна търговия, които според Тръмп са унищожили работни места в САЩ. Най-силният момент за него беше репликата му, че след като Хилъри Клинтън е от 30 години в политика, е трябвало да направи нещо за решаване на проблемите, за които не спира да говори.

В дебата настъпи повратен момента, в който самоувереността на Тръмп се пропука и той изгуби равновесие. Това стана, когато беше попитан „защо години наред е твърдял – невярно, че президентът Барак Обама не е роден в САЩ“. Хилъри Клинтън директно го обвини, че така подклажда расова омраза. Бизнесменът изглеждаше объркан. Той отправи несвързани контра-обвинения, че хората от нейния екип правели същото.

Друга добре прицелена атака на Клинтън беше, че нейният съперник е фалирал няколко пъти. Тя каза, че той ще „задуши“ малкия бизнес. Обвини го, че с години не е плащал данъци върху доходите си, поради което и отказва да направи публични данъчните си декларации. Видимо раздразненият Тръмп отговори, че „това го прави умен“. След това до края на дебата той премина „в режим на оправдаване и отричане“, включително с реплики като „всичко това са просто думи.“ Отговорът на Хилъри Клинтън беше: „Думите имат значение, когато си кандидат за президент. И определено имат значение, когато си президент.“

Битката за нерешилите

Това, което повиши залога на дебата е, че той се проведе в момент, когато проучванията показват, че двамата кандидати са ако не с равни, то поне с неочаквано близки шансове да влязат в Белия дом. Когато Демократическата партия официално я номинира за свой кандидат за президент в края на юли, Хилъри Клинтън имаше стабилна преднина от близо 8% пред съперника си. Вероятността тя да стане президент на САЩ тогава се изчисляваше на 80%. В момента обаче преднината й е стопена до едва 1%. Тръмп води в ключови за изборите swing-states (щати, които са от ключово значение за определяне на победителя в изборите) като Айова и Охайо.

На фона една грозна предизборна кампания, близо 20% от американците все още не са решили дали и за кого да гласуват на 8 ноември. Процентът им е необичайно висок и именно тези избиратели ще предопределят изхода на вота. Поради това и Хилъри Клинтън, и Доналд Тръмп трябва да положат много усилия, за да ги привлекат. А телевизионните дебати са изключителна възможност да постигнат това.

Източник: capital.bg

Пламен Пенчев