„Още малко, и неправеднияt вече няма да го има… А кротките хора ще наследят земята и още се наслаждават на изобилие от мир.“
(Псалм 37:10-11)
2023-та е година на предчувствия за „международното положение“. Повечето предчувствия обаче не се сбъдват. Без претенция за пълнота и безспорност, следните факти и развития заслужават размисъл.
Тази война е без прецедент. Дори в сравнение с агресивното поведение на Германия преди нахлуването ѝ в Полша през септември 1939 г. (подкрепено от СССР, чиято армия завладява източните провинции същия месец).
През 1935 г. Хитлер самоизключва райха от Обществото на народите, задължението да не напада други страни е забравено. Присъединяването на Австрия е след възвание от нейното правителство, поне формално. Прехвърлянето на Суетите към Германия е в изпълнение на международното споразумение от Мюнхен през същата 1938 г.
Руската федерация и по устава на ООН и като член на нейния Съвет за сигурност, и като страна по Будапещенското споразумение (1994 г.) има задължение да спазва мира и предпазва света от агресия.
В изпълнение на това споразумение Украйна прехвърля на Русия ядрения арсенал, разположен на нейна територия и се демилитаризира. Декларация за независимост и готовност за разоръжаване е приета през август 1990 г. от все още социалистическия парламент в Киев.
Позовавайки се на този безпрецедентен характер на нападението от 24 февруари 2022 г., в началото на март 2022 г. двеста украински икономисти, социолози, философи и политолози публикуваха възвание към световната икономическа и финансова общност. То беше подкрепено от над сто техни колеги от цял свят, от България – трима.
Размерът на щетите тогава беше оценен на 200% от брутния вътрешен продукт на Украйна, а необходимата помощ за възстановяването – на около 350 млрд. евро. Но най-важно в призива беше обосноваването на необходимостта от санкциониране на Русия.
Към средата на тази година почти целият списък санкции, предложен в началото на войната от украинските колеги, вече е в сила.
Но прилагането им отнема време, включително за процесуални и законодателни действия, а сключените частни договори трябва да се изпълняват.
Според най-пълната база данни на Атлантическия съвет на САЩ над 14 500 души и около 4100 фирми са санкционирани.
В края на 2022 и през 2023 г. технически недоразумения позволиха практически всички санкционирани руски банки да използват разплащателната система SWIFT почти шест месеца.
В края на 2023 г. десет руски банки (включително двете най-големи) са блокирани от тази система. Но двадесет други извършват плащания.
До октомври тази година приходите на Кремъл от износ на суров петрол са над 19 млрд. долара на месец. „Таванът“ от 60 долара за барел руски петрол се прилага трудно. Не на последно място са и ограниченията чрез използване на „нелегални“ танкери. Техният дял в началото на войната е 28% от световната флотилия, а през октомври 2023 г. – 71%.
900 млн. долара е вносът в Русия на военно и с двойна употреба оборудване на месец, а почти 47% от него е с произход от санкциониращите юрисдикции. Този внос е минал през онези, които не налагат ограничения и държавите членки на Евразийския съюз.
Тези държава през 2023 г. удвоиха вноса си (например) от ЕС и точно с толкова нарасна износът им за Руския. Тя на свой ред увеличи производството и износа на диаманти и в момента резервите ѝ са 600 млн. карата (при 700 млн. карата за всички останали производители на диаманти).
Въпреки че тези производства и златните резерви стабилизират рублата, половината от активите на централната банка (вероятно 350 млрд. долара) са недостъпни и в момента се обмисля юридически допустимият начин те да бъдат отнети.
Наскоро прокуратурата на Германия започна дело за замразяването на 780 млн. евро активи на руския капиталов пазар, намиращи се в страната. Подобни инициативи, включително законодателни, в различни страни могат за замразят и насочат средства за възстановяването на Украйна след войната. Сумата на предстоящите замразени активи, по съобщения от официални източници, може да достигне прага от 1 трилион долара.
Предназначението на поне половината от тези пари е да компенсира вземанията по руски дългове и инвестиции. Останалите средства (400-500 млрд. долара) вероятно няма да са достатъчни за възстановяването на Украйна.
Светът, в частност Австралия, ЕС, Северна Америка, Южна Корея и Япония осъзна, че, както писахме през юли миналата година с колегата Дубровски, само победата на Украйна предполага траен световен мир, подобен на този от последните 60 години.
Замразяването на войната или победата на Кремъл със сигурност ще бъдат заразителен пример за други дикторски режими или терористични организации. Тази зараза е една от причините за случващото се в момента в Израел.
България е обявена от Кремъл за „неприятелска“, но се освободи без проблем (въпреки обявения от работодатели и профсъюзи „крах на икономиката“) от зависимост от руски доставки на природен газ.
Положително е, помощта за Украйна е вече официална, с последователна подкрепа от правителството и вероятно продължаващо одобрение на тази политика от законодателното събрание.
Непредвидими са демаршите на парламентарното мнозинство срещу „Лукойл Нефтохим“ и дерогацията на внос на руски суров петрол. Компанията не е в списъка на санкционираните, има съществен дял в бюджетните приходи, износът на нейна продукция (от други търговци) подкрепя украинската армия и общество. При липса на дерогация, нови инвеститори в рафинерията не биха били ясен мотив за придобиването ѝ.
Общата военна, фискална и хуманитарна помощ за Украйна в края на тази година ще е над 13 млрд. евро на месец.
Най-вероятно за това ще са необходими поне 600 млрд. евро. Ето защо:
* Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.
Отборът на Берое спечели домакинството си срещу Левски с 83:71 (21:13, 16:16, 28:23, 18:19)…
Отборът на Берое (Стара Загора) излезе на 3-о място в мъжкото волейболно първенство, след…