Стъпвайки по разноцветните, стройно наредени между старинните къщи каменни, правоъгълни павенца, туристът влиза в машина на времето и изведнъж се връща поне две столетия назад. Това е магия. Защото не попадаш в музей, а в толкова жив и дишащ град, че в първия миг не можеш да осъзнаеш къде си и какво се случва. Докато наместиш възприятията си, трябва да се предпазиш от рояк прелитащи покрай теб велосипеди, в следващия миг се разминаваш с почти двуметрови млади майки (за ръста на мъжете да не говорим), които водят 4-5-годишни дечурлига, а те се оказва, че са ти до кръста. Сякаш Джонатан Суифт стои зад ъгъла на улицата и пуска своите Гъливеровци, а ти си един дребен лилипут, който ококорено и невярващо ги гледа отдолу. Истинска приказка!
За историята на Алкмар, четете ТУК:
Да, и тя продължава, защото този свят е съвсем различен от познатия ни. Зареждат се едно след друго магазинчета, на чиито врати са закачени звънки камбанки, а от витрините им надничат шарени антикварни джунджурийки, купища разноцветни бонбони, пъстри сувенири и изведнъж, зад едно стъкло, виждаш увиснали пушени свински бутове и всякакви огромни месни деликатеси. Магазините се редуват с бистра, ресторантчета, пъбове, сладкарници. Безброй. И след старовремските дюкянчета идва ред на лъскавите магазини, които отново са в стари сгради, но много успешно пригодени за съвременните нужди. Неочаквано откриваш популярни, модни марки на всякакви стоки и предвид празничните намаления, гъмжилото е голямо, но никъде няма суетене, изнервени продавачи, следящи всяка твоя стъпка.
В Алкмар усещаш, че там хората са общност. Негласно, непарадиращо, но истинско. Колкото и да си мислим, че в западния свят са отчуждени един от друг, отивайки в по-малко населено място ставаш свидетел на точно обратното. Влязохме на Коледната служба в катедралата. Огромна и внушителна зала без познатите ни от католическите храмове пищни украси и рисунки. Само една статуя на Христос, симфоничен оркестър и една възрастна жена зад микрофон, която с напевен глас чете някакъв текст на холандски. Стотици насядали и притихнали. И ние… Усмихнаха ни се, но се почувствахме чужди. И затвориха вратата след нас на излизане. Те са общност, без да ти го натрапват. Напротив, навсякъде са много мили, навсякъде те поздравяват.
А за каналите, прорязващи града, може да се разказва с часове. Вероятно са още по-красиви през летните месеци, но ние имахме щастието да ги видим осветени и празнични по Коледа, когато вълшебствата дебнат отвсякъде. Мостовете са стари, но стабилни и надеждни, някои от тях са подвижни, за да преминават по-високи плавателни съдове. Можеш да ловиш риба от прозореца на къщата си (стига да имаш риболовен билет, разбира се). А можеш просто да отпуснеш ръце върху перилата на някой от тях, да се взреш в светлата пътека на тихата вода, потопен в мечтание да съзерцаваш отразяващите се светлини.
Въздухът е кристално чист, коли преминават изключително рядко, но затова пък велосипедистите са като хуни. Просто там с колело се придвижват от точка А до точка Б, а не карат само за спорт или удоволствие. Можеш да видиш изтупана мацка с 12-сантиметров ток, с къса пола и развята коса да върти стремглаво педалите. Сутринта на Коледа подобно момиче се прибра в къщата си, придружена от млад мъж в костюм с лачени обувки, слизащи от колелетата си. Впечатлителни бяха и двама старци – мъж и жена – тя в дълго червено палто, с фини пантофки, той – с джемпър и лъснат до блясък чепик – отново качени на велосипеди, но движещи се в по-плавно темпо.
Истинското те центрира и прави живота ти по-хубав. Една много простичка мисъл. Нас сякаш ни е страх да спрем, защото не знаем какво да правим с настръхналите си чувства, а понякога просто трябва да притихнем за миг. Вратата към непознатото често се отваря сама и трябва да я бутнем без да се нуждаем от ключ.
В крайна сметка е добре да знаем, че може да имаш гнездо и пак да летиш…