За първи път учени изчислиха мащаба на този „вътреземен“ живот. Стотици специалисти, които са участващи в Дълбочинната въглеродна обсерватория обявиха резултатите от труда си.
Според тях изчисленията за животът под земната повърхност представлява маса от 15 до 23 милиарда тона въглерод, или 245 до 385 повече от тази на седемте милиарда представители на човечеството на повърхността.
За да стигнат до тези изводи, учените са взели стотици проби под континентите и океаните. Японски кораб, извличащ мостри от дълбочина 2,5 км под морското дъно, е успял да извади неизвестни микроби от слой на 20 милиона години.
На сушата учените са взели мостри от мини и са сондирали до 5 км дълбочина. Така те са конструирали модели на екосистемата, която е дълбоко в земните недра и са изчислили приблизително размера на дълбоката биосфера – 2 до 2,3 милиарда кубични километра.
Това са нови клони в дървото на живота, които съществуват от милиарди години, без да сме знаели за тях“, каза Карен Лойд от университета на Тенеси.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…