Две комисии на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) оцениха високо кандидата за главен прокурор и временно изпълняващ длъжността Борислав Сарафов.
Това стана по време на заседание във вторник, на което бяха представени доклади за работата, професионалните и нравствените качества на Сарафов.
На 10 октомври той официално остана единствен кандидат за главен прокурор на България, като гласуването ще се състои през януари. Срещу номинацията на Сарафов имаше протести, а няколко партии призоваха настоящият ВСС да не избира главен прокурор, защото членовете му са с изтекъл мандат.
Докладите бяха приети от Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и Комисията по професионална етика (КПЕ) към Прокурорската колегия на ВСС. Те включват подробна биографична справка за професионалното развитие на Сарафов по време на 29-годишния му юридически стаж.
Комисиите отбелязаха като негови качества висок морал, образцово изпълнение на служебните задължения, способност да ръководи екип и да създава работен микроклимат.
„Аз самият се убедих колко много работа съм свършил и като и.ф. главен прокурор, и като ръководител на Националната следствена служба. Можете да бъдете напълно убедени, че полагам усилия и съм благодарен, че те не остават незабелязани“, каза Сарафов, който също присъстваше на заседанието.
Сарафов е начело на прокуратурата от лятото на 2023 г. Той беше избран за временно изпълняващ длъжността от същия състав на ВСС, който през 2019 г. избра Иван Гешев за главен прокурор, а през 2023 г. го уволни. Това стана, след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него. Както и Сарафов, Гешев също беше единствен кандидат за поста през 2019 г.
Номинацията на Сарафов за главен прокурор предизвика негативни реакции от Съюза на съдиите в България и пловдивската адвокатура. Последва и протест пред парламента в София, на който той беше призован да се оттегли и беше сравнен с Гешев, на когото беше заместник.
Няколко партии инициираха събиране на подписи, за да атакуват процедурата за избор на нов главен прокурор пред Конституционния съд (КС) с аргумента, че настоящият състав на ВСС е с изтекъл мандат от близо две години.
Мнозинството в съвета отхвърля критиките.
Друг аргумент на протестиращите срещу номинацията на Сарафов беше фактът, че специалният прокурор Талева все още не се е произнесла по всички сигнали, свързани с него. През юни стана ясно, че при нея има 7 висящи преписки за Сарафов.
Те включват данните за предполагаемо негово участие в аферата „Осемте джуджета“ и сигнала на бившия премиер Николай Денков, че временният главен прокурор е упражнил натиск за оставката на бившия главен секретар на МВР Живко Коцев. Впоследствие Коцев стана обвиняем.
Пленумът на ВСС вече веднъж откри процедурата за избор на титулярен главен прокурор след уволнението на Гешев, но тя беше спряна под натиска на тогавашното управляващо мнозинство на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, които приеха промени в Конституцията, свързани със структурна реформа на ВСС и прокуратурата. През юли 2024 г. Конституционният съд ги отмени.
ВСС откри и процедура за избор на следващ председател на Върховния административен съд (ВАС).
Гладиаторите са емблематична част от историята на Древен Рим, известни със своите смъртоносни битки в…