Categories: Дунав мост

Колко са българските пристанища по река Дунав?

Пристанище Русе е най-голямото пристанище в българския участък на река Дунав.

Река Дунав е втората по дължина река в Европа след Волга. Извира от платото Баар в планината Шварцвалд, Германия. Преминава през 10 европейски страни, сред които и България, пише Actualno.com

Река Дунав и България

Реката разделя България и Румъния и представлява по-голямата част от нашата северна граница. Речната част от границата започва от устието на река Тимок до Силистра и е с дължина от 470 км. По течението на реката има 48 острова, най-големият от които е остров Белене – с площ от 41 кв.км

Пристанища на река Дунав

7 са пристанищата на река Дунав с национално значение: Русе, Видин, Силистра, Лом, Свищов, Белене, Сомовит.

Обединени са в 2 пристанищни комплекса – Русе и Лом.

Пристанище Русе

Това е най-голямото пристанище в българския участък на река Дунав. Представлява развит мултимодален център, в който се осъществява връзка между основните видове транспорт – воден, железопътен, сухопътен. Заема ключова позиция в Паневропейските транспортни коридори:

Коридор 7 – Рейн-Майн-Дунав

Коридор 9 – Хелзинки-Санкт Петербург-Москва-Киев-Букурещ-Русе-Александрополис

Пътят на коприната – комбиниран транспорт на транзитни товари по линията Варна-Русе

Коридор ТРАСЕКА-Узбекистан-Азербайджан-Грузия-България-Европа.

Пристанището е обособено като 2 терминала – Русе-Изток и Централен пътнически кей.

Общата му площ е 920 000 кв.м.

Пристанище Видин

Намира се в западната част на българския участък на река Дунав. Състои се от 4 териториално отделени терминала: Видин Север, Видин Юг, Видин център и Автофериботен терминал. Има връзка с железопътната и пътната инфраструктура на страната. На пристанището се извършват следните услуги: обработка на товари, обслужване на пътници, морско-технически услуги. Дължината на кейовото съоръжение е 1798 м.

Пристанище Силистра

Обособено е като пътническо пристанище и в близкото минало е поддържало целогодишно редовната линия Силистра-Рени-Измаил-Силистра. Кейовата му стена е с дължина 300 м. Пристанище Силистра разполага с площ от 17770 кв.м. Има връзка с авто транспортната мрежа на страната.

Пристанище Лом

Това е най-старото пристанище по българското крайбрежие на река Дунав. Приемало е кораби още през 1883 г. Има национално стратегическо значение като пресечна точка на двата Паневропейски коридора №4 и №7, които са приоритетни според Европейския съюз. Освен река Дунав, свързваща повечето източни и западни европейски държави, пристанището е отворено и за транзитни товари от Северна Македония и Гърция.

Чрез канала Рейн-Майн-Дунав всички водни маршрути от Северно море стигат до Лом. Има и железопътна мрежа, която свързва пристанище Лом с пристанище Солун – голям транспортен хъб на Средиземноморието.

Пристанище Свищов

Международно пристанище Свищов се намира на десния бряг на река Дунав, на най-южната точка на реката. Според историческите данни още в началото на 16-ти век е било важен транспортен и търговски възел за обработка на товари от Западна Европа за Близкия Изток и Балканите и обратно. Осигурява сервиз за получаване и изпращане на контейнери до Азия, Америка, Африка. Разположено е на 7 Паневропейски транспортен коридор-Рейн-Майн-Дунав.

Пристанище Белене

Площта му е 28 800 кв м. Поради липсата на автомагистрали и първокласни пътища в региона на Белене, е невъзможно осъществяване на интермодални превози на тежки товари към вътрешността на страната. Пристанището извършва основно обработване на генерални, насипни, тежки и извънгабаритни товари, както и контейнери.

Пристанище Сомовит

Заема площ от 20 105 кв.м. Специализирано е в приемането, обработването и складирането на насипни и генерални товари – метали, зърно, въглища, целулоза.

На българското крайбрежие на река Дунав има още няколко по-малки пристанища с регионално значение – Оряхово, Козлодуй, Никопол, Тутракан.

https://www.dunavmost.com/====… Натисни СПОДЕЛИ, моля!

Arhiv

Share
Published by
Arhiv