В Община Николаево вчера се проведе първото работно заседание на Междуведомствената комисия за изготвяне предложение за предоставяне на статут и режими за опазване на късноантичната и средновековна крепост „Асара“, която се намира над град Николаево. Още в началото на заседанието кметът Константин Костов подчерта изключителното значение на статута както за града, така и за района. „Това ще е в основата да търсим сериозен финансов ресурс за опазването на културното наследство, неговото социализиране и представяне в бъдещ туристически обект“, заяви кметът, пожелавайки успешна работа на Комисията, сформирана със заповед на заместник-министъра на културата Амелия Гешева.
Председател на комисията е д-р Николай Русев – археолог и гл. експерт от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). В състава й са представители на министерствата на културата, земеделието, околната среда и водите, Областна администрация, НИНКН, БАН, Регионален исторически музей – Стара Загора, ВиК, Община Николаево, археолози и геодезисти.
За историята на краеведските изследвания и теренните проучвания разказа археологът ас. Пламен Дойчев от филиала на Националния археологичен институт с музей при БАН във Велико Търново, който през последните години е научен ръководител на археологически проучвания по крепостта.
„За първи път за нея споменават братята Карел и Хермингелд Шкорпил през 1885 г. Основателят на новозагорския музей Никола Койчев описва първата подробна информация за обекта, че в най-източния край на възвишението Дебелец – с масивна фортификационна архитектура, той е забелязал, че е строено допълнително укрепление, а в най-източната част – църква. Някога местният учител Йовчо Манджуров намира следи от укреплението и твърди, че след Освобождението стените са се виждали от Николаево, стърчали са поне 2-3 метра над земята. Първите археолози, които започват да работят по крепостта, са Стефан Лисицов и Оленка Миланова през далечната 1984 г.“, съобщи Дойчев.
Членовете на Комисията обходиха терена на крепостта и видяха последните разкрития от 2022 г. Предстои да бъдат изготвени: предложение за предоставяне на статут, режими за териториален обхват в граници и охранителна зона и предписания за опазване на крепостта „Асара“. Протоколът, съдържащ решения, ще бъде предоставен на Специализиран експертен съвет към министъра на културата.
(СН)
Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…