Бизнес

Концесията на летище София прекратена, Белград обрал кандидатите

Служебното правителство прекрати процедурата за отдаване на летище „София“ на концесия. Основната посочена причина е концесията на летището в Белград, която привлякла 27 кандидати, за разлика от четиримата сигурни участници за българския аеропорт.

„Откриване на процедура за концесия на съседно летище със сходни параметри на летището, в рамките на един и същи период, прави процедурата недостатъчно конкурентна и ограничава възможността на държавата да получи най-доброто предложение“, е посочено в мотивите за прекратяване на концесията на летище „София“. Те са публикувани на страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията в сряда.

Другата причина за прекратяването на процедурата е необходимостта от изготвянето на нов концесионен анализ, който да отразява ръста на трафика през столичното летище в последните години. Настоящият анализ е изготвен на основата на финансово-икономическите показатели за периода 2012-2014 г., които коренно се различават с настоящата ситуация и са в ущърб на българската държава.

Тези обективни обстоятелства не е имало как да бъдат предвидени при приемане на решението за откриване на процедурата през май 2016 г. от правителството на Бойко Борисов, става ясно от публикуваните мотиви за прекратяване на концесията на летище „София“.

Още преди две седмици транспортният министър Христо Алексиев анонсира решението за прекратяване на процедурата с аргумента, че не е защитен държавния интерес и има заплаха за националната сигурност. Факторът „Сигурност“ в концесионната процедура е бил разгледан по искане на президента Румен Радев, каза тогава Алексиев.

В сряда за взетото правителствено решение съобщи говорителят на кабинета Ирина Белчева. Премиерът и транспортният министър не коментираха решението след заседанието на Министерския съвет. На практика служебното правителство изпълни отново волята на президента Румен Радев, който имаше резерви по отношение на концесионната процедура. Резерви изрази и одиторската компания „Ърнст енд Янг“ заради начина на организиране на самата процедурата и липсата на признат международен консултант.

Само четирима кандидати за летище „София“

Към настоящия момент има само четирима потенциални участници в концесионната процедура, се казва в мотивите за прекратяване. Техните имена обаче не са посочени.

Част от тези кандидати участвали и за концесията на летище „Никола Тесла“ в Белград. В тамошната процедура, обявена след нашата, има ограничение кандидатите да не оперират летище, разположено на 450 км от сръбското, и това пречи на участие в процедурите и за Белград, и за София.-

Така е възможно дори сегашните четирима сигурни кандидати да намалеят, става ясно от мотивите към решението.

По неофициална информация, според публикации в пресата, като фаворит за концесионер на столичното летище се сочеше консорциум между турския холдинг „Лимак“ (Limak Holding), руската „ВТБ Капитал“ (VTB Capital) и швейцарската „Флугхафен Цюрих“ (Flughafen Zuerich). Те не участват за летището в Белград.

Сред допуснатите кандидати за сръбския аеропорт обаче е германската „Фрапорт“, която оперира в съдружие с „Химимпорт“ летищата във Варна и Бургас, и се сочеше за кандидатите на това в София.

Според „Ърнст енд Янг“ слабият интерес към българското летище се дължи на липсата на международен консултант, който да подготви концесията и да я промотира по света. Въпреки удължаването на срока на концесията на четири пъти – последният път до 19 май, „трудно могат да се очакват нови участници“ в процедурата за летище „София“, смята транспортното министерство.

Рекордните 27 кандидати за летището в Белград

Процедурата за отдаване на концесия на летище „Никола Тесла“ в Белград е обявена осем месеца след тази на софийското – на 10 февруари 2017 г.

Двете летища имат сходни характеристики – разполагат с по два терминала, като единият от тях обслужва нискотарифни авиокомпании, имат по една писта за излитане и кацане, броят на пътниците и товарите за последните три години е сходен.

Въпреки това кандидат концесионерите за летището в Белград са 27, от които до втория тур са допуснати 25. Сред тях са оператори на летища от цял свят и редица големи чужди компании.

Неактуален концесионен анализ

От мотивите за прекратяване на концесията става ясно още, че концесионният анализ не е с актуални финансово-икономически данни. Той е базиран на отчетните данни на държавното дружество „Летище София“ за 2012 – 2014 г., когато полетите и трафикът на пътници са били многократно по-малки спрямо миналата година.

Отчетените пасажери през 2016 г. надвишават приблизително с 1 млн. броя пътниците, заложени в прогнозните анализи, а само за първите два месеца на 2017 г. достигнатият пътникопоток е почти 1 млн. Това води до промяна на прогнозните стойности на пътниците и за останалите години от срока на концесията и на параметрите по процедурата, е посочено в мотивите.

Основните причини за значителното увеличение на пътниците от 3.8 млн. на близо 5 млн. пътници през последните две години са откритите нови дестинации на нискотарифните авиокомпании.

Нова процедура след нов анализ и с международен консултант

Нова концесионна процедура на летище „София“ ще има след като бъде направен нов концесионен анализ, е посочено в мотивите. При изготвянето му трябва да бъдат обмислени и няколко обстоятелства. Едното е намаляване на размера на еднократното концесионно плащане (минималният заложен размер в настоящата процедура е 550 млн. лева), за сметка на увеличаване на годишните концесионни плащания. Така ще бъде постигнат и по-добър баланс на концесията, е посочено в мотивите.

Предвиденият аванс беше предназначен за покриване на задълженията на БДЖ към кредиторите и за купуване на нов подвижен състав. Транспортният министър Христо Алексиев обаче се обяви против финансирането на един вид транспорт с приходите от друг. Освен това в момента се водят преговори с китайски производител на локомотиви да рефинансира БДЖ и да строи у нас завод за специализираното жп оборудване

Срокът на концесията, който при прекратената процедура беше 35 години, също трябва да бъде обмислен, предвид факта, че президентът Румен Радев наложи вето на закона за концесиите, който отвори вратичка към т.нар. „вечни концесии“. Идеята беше летище „София“ да бъде отдадено на концесия именно по тази нова формула.

Транспортното министерство настоява още при евентуална бъдеща процедура за отдаване на концесия на летището, тя да бъде подготвена от международно признат финансов и технически консултант, който да подпомогне държавата при предварителните действия, а също така и при провеждането на процедурата.

С решението за прекратяване на концесията държавата няма да бъдат понесени финансови щети. Документацията за участие е публична и безплатна, а също така не е искана гаранция за участие в процедурата.

mediapool.bg

редактор