Categories: Любопитно

Кореноплодни зеленчуци, които заменят зърнените култури

Кореноплодните зеленчуци са едни от най-често консумираните, особено през есента и зимата. Те не само са вкусни, но и имат редица ползи за здравето. Когато става въпрос за замяна на зърнени храни в нашето меню, особено ако организмът ни не ги понася добре, кореноплодните зеленчуци имат много предимства. На първо място те не съдържат глутен (но съдържат нишесте), за разлика от много зърнени култури, като пшеницата е само една от тях.

Глутенът може да причини проблеми с храносмилането и дори автоимунни реакции при някои хора.

От друга страна, кореноплодните зеленчуци са добра алтернатива на въглехидратите, подходящи са и за диета.

Едни от основните ползи за здравето от консумацията на кореноплодни зеленчуци, е че намаляват глада за вредни въглехидрати, усвояват се по-бавно от организма, богати са на фибри, за които е доказано, че проявяват множество биологични активности, включително антиканцерогенни, антикоагулантни, имуностимулиращи и антиоксидантни ефекти, подпомагат загубата на излишни килограми и други.

Сок от алое вера – при високо кръвно и за силен имунитет

Вижте няколко добри примера, които можете да добавите към менюто си, дори и да нямате непоносимост към глутен.

Сладки картофи

Ползите от сладките картофи включват добро количество витамин А, калий, витамини В5 и С, както и фибри и бавно усвояващото се нишесте. Вкусните картофи ни осигуряват и антиоксиданти/фитонутриенти. Те са и зеленчуци с по-нисък гликемичен индекс от обикновените бели картофи и помагат за по-добро стабилизиране на кръвната захар. Също така съдържат и по-малко калории.

10 храни, богати на ценния витамин B12

Ряпа

Ряпата е член на семейството на кръстоцветните зеленчуци. Подобно на други кръстоцветни, тя съдържа вид фитонутриенти, наречени индоли, за които е известно, че намаляват риска от рак, особено на простатата, белите дробове, стомаха и дебелото черво.

Също така е с високо съдържание на калций, магнезий и калий. За консумацията на ряпа се смята, че благоприятства здравето на сърцето, помага за баланса на кръвно налягане, холестерола и триглицеридите.

Здравословни ползи от репичките

Моркови

Морковите са едни от най-популярните зеленчуци, които обичаме да консумираме във фреш, десерти, салати, ястия и т. н. Тези зеленчуци дължат своя наситен цвят на каротеноиди, които са мощни антиоксиданти, полезни за кожата и очите. Морковите също ни осигуряват и антиоксидантите ликопен, лутеин и зеаксантин. В допълнение към високите нива на витамин А, зеленчуците съдържат и витамини C, D, E и K, магнезий, калий и калций.

Пащърнак

Той е чудесен източник на диетични фибри, фолат, калий и витамин С. Висок процент от фибрите на пащърнака са разтворими, което е свързано с намален риск от диабет и висок холестерол в кръвта. Фолатът в пащърнака е важен за нашите енергийни нива, метаболизма, здравето на нервната система, синтеза на ДНК и образуването на червени кръвни клетки.

Още по темата

Земна ябълка или йерусалимски артишок

Този зеленчук се среща под тези две наименования. Изключително добър източник на фибри е, както и на витамин А, желязо и калий. Това е един от най-богатите растителни източници на желязо. Консумацията му помага при дефицита на желязо, образуването на червени кръвни клетки, предотвратяване на анемия, поддържане на добър метаболизъм и други.

Най-вредните храни за диабетиците (галерия)

Червено цвекло

Още един кореноплоден зеленчук, който е много богат на антиоксиданти, включително фитонутриентът, наречен беталаин. Някои западни изследвания показват, че червеното цвекло може да подобри издръжливостта ни по време на спорт и да ни помогне да се възстановим по-добре след тренировка. Консумацията на червено цвекло спомага и за възстановяване на мускулите, подобряване на кръвообращението, намаляване на възпалението, детоксикира тялото. Но въпреки полезността му, не бива да се прекалява с консумацията му.

Други кореноплодни зеленчуци, които може да добавите към менюто са фенел, ямс, репички, арарут.

https://www.az-jenata.bg/,

Arhiv