Categories: Бизнес

Косьо Стойчев: България може да постигне въглеродна неутралност до 2050 г.

България може да постигне въглеродна неутралност до 2050 г., защото това е достатъчно дълъг срок. Страната обаче трябва да започне процес на справедлив преход, който включва анализ на енергийния микс, оптимизация на работата на въглищните централи и прекратяване на добива, както и преквалификация на персонала. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria в предаването „Бизнес старт“ доц. д-р Косьо Стойчев, ръководител на катедра „Регионална и политическа география“ в СУ „Св. Климент Охридски“.

Още по темата

Според него рязко изключване на мощностите, които работят на въглища не е възможно.

„Вероятно те ще трябва да работят дотогава, докато на България са ѝ необходим тези мощности на електроенергия. Трябва обаче да се търсят алтернативи. Тук идва и другият голям въпрос, който все още търси своето решение – как по-добре да се съхранява електроенергията от възобновяеми източници“, посочи доц. Стойчев.

Той поясни, че справедливият преход означава трансформация на работните места и пренасочване на заетите във въглищната енергетика в други икономически сектори.

„Работещите във въглищната промишленост трябва да разберат, че напускането на този сектор не означава по-нисък стандарт на живот, а нова възможност, но за целта трябва да получат необходимата преквалификация. Този въпрос засяга най-вече Стара Загора, защото това е регионален икономически център за Югоизточна България, където въглищните централи носят голяма част от БВП“, напомни доц. Стойчев.

По думите му Перник и Кюстендил вече не са толкова зависими от въглищните централи. „Самите те не произвеждат толкова голям дял от електроенергията и прехода при тях ще е по-лесен. Масовото мнение е, че централите произвеждат електроенергия директно от въглища, а всъщност технологията изисква горене и пара“, отбеляза Косьо Стойчев. 

Ученият подчерта, че преходът е обвързан с това енергетиката да спре да зависи от добивния сектор, но предупреди, че има опасност да се пренасочи към друг вид източници, които се доставят от други държави. „Затова трябва да решим дали да се залепим към друг такъв източник или сами да произвеждаме електроенергия“, заяви доц. Стойчев.

Другият основен въпрос по прехода от въглищната промишленост, който експертът отличи, е рекултивацията на мините и превръщането им в места за друг вид икономическа дейност, което ще изисква голям финансов ресурс.

Стойчев е на мнение, че ядрената енергетика нанася големи щети и крие много големи рискове от аварии, които са неуправляеми и непредвидими след определен етап.

„По тази причина не е оправдано да се мисли за развитие на енергетиката в тази посока, без много по-сериозен технологичен напредък, който да гарантира сигурността на тази технология“, съветва ученият.

Повече за проблемите в енергетиката, прехода към „зелена енергия“ в България и какви са възможностите – гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Дулово, които може би не знаете

Град Дулово, разположен в Североизточна България, в област Силистра, е интересен със своята история, култура…

11 минути ago

Кой влиза в проектокабинета „Желязков“

Росен Желязков ще бъде новият премиер на България. Остава само мнозинството от депутатите в четвъртък…

41 минути ago

„Авиокомпании по целия свят“. Доналд Туск предупреди за мащабна терористична кампания на Русия

Полският министър-председател Доналд Туск каза, че Русия планира мащабна терористична кампания срещу авиокомпании по целия свят. Той направи…

43 минути ago