„Мисля, че е от съществено значение парламентът да заседава преди Европейския съвет, планиран за 17 и 18 октомври, и ако, както аз се надявам, бъде постигнато споразумение с ЕС, то парламентът ще има възможност да приеме закон, необходим за ратифицирането на това споразумение за Брекзит преди 31 октомври“, каза Джонсън.
Парламентът трябва да се събере идната седмица, като най-вероятно ще бъде разпуснат през следващата – около 10 или 11 септември.
Това ще бъде обявено с решение на кралицата – т.нар. „пророгация“ е част от прерогативите на монарха и като повод ще бъде използвана кралската реч, с която се слага начало на новата сесия на парламента. Тя ще бъде насрочена за 14 октомври – точно преди Европейския съвет на 17-18 октомври и две седмици преди датата на Брекзит.
Това ще даде на депутатите достатъчно време да дебатират по евентуална друга сделка за Брекзит, ако такава бъде одобрена на Съвета, но не и да спрат Брекзит без сделка.
По-рано тази седмица изтекли имейли, видени от „Обзървър“, показаха, че премиерът Джонсън търси правен съвет може ли да разпусне парламента за пет седмици и новата сесия да започне в средата на октомври. Такъв ход трябва да бъде одобрен от церемониалния Таен съвет на кралицата – високопоставени съветници, които са членове на двете камари на парламента.
Вчера депутати, които са против Брекзит без сделка, се събраха, за да обсъдят как биха могли да използват парламентарни процедури, за да принудят премиера да поиска ново отлагане на излизането от ЕС. Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин коментира, че първите стъпки вече са предприети.
Подобен ход парламентът направи през април – тогава депутатите гласуваха закон, който задължи премиера Тереза Мей да поиска отлагане на излизането. Те се надяват да успеят да направят същото другата седмица – във вторник или сряда, като евентуално отменят планираната кратка почивка, която по традиция се прави в края на септември за партийни конференции. Председателят на парламента Джон Бъркоу ще го разреши, убедени са източници на Би Би Си от тези среди.
Друга опция е да се гласува вот на недоверие, който направо да свали правителството. За Корбин това е предпочитаният вариант – той ще стане временен премиер като лидер на втората парламентарна сила, ще свика предсрочни избори и ще започне кампания за втори референдум (поне така казва, но досега пропусна много възможности да тръгне в тази посока.) За либералмодекратите и някои тори обаче идеята Корбин да стане министър-председател, дори временно, е нещо недопустимо.
Освен това дори предсрочни избори може да бъдат в полза на Джонсън – източник на „Файненшъл таймс“ казва, че ако се гласува вот на недоверие, премиерът ще подаде оставка, ще разпусне парламента и ще насрочи изборите за седмицата между 1 и 5 ноември.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…