В Румъния той е известен като “краля на ТикТок”. Причината са щедрите му дарения за създатели на съдържание в платформата.
Но сега 36-годишният Богдан Пешир е посочен от румънските власти като централна фигура в мрежа, финансирала кампанията на Калин Джорджеску – проруския кандидат за президент на Румъния, който спечели първия тур на изборите.
В петък Конституционният съд на Румъния отмени резултатите от първия тур на президентските избори и поиска правителството да насрочи нов вот. Това се случи след разкрития на румънското разузнаване, че страната е била обект на “агресивни хибридни руски атаки” преди изборите, а Джорджеску се е възползвал от координирана кампания в социалните мрежи, вероятно организирана от “държавен участник”.
Според разсекретените документи Пешир е бил ключов участник в тази кампания.
Румънското разузнаване твърди, че между 24 октомври и 24 ноември 2024 г. той е извършил плащания на стойност 381 000 долара към акаунти в ТикТок, участващи в популяризирането на Калин Джорджеску.
“Нямам никакъв материален или личен интерес, просто го подкрепих доброволно чрез постове и коментари”, каза Пешир в писмен отговор, получен в петък. “Не съм се договарял с никого, че ще правя дарения в подкрепа на един или друг кандидат”, допълва той.
Но в събота стана ясно, че румънската полиция провежда обиски в три жилища в Брашов във връзка с разследване за нередности при президентските избори. Точно там живее Пшеир, а според румънската информационна агенция Аджерпрес именно негови имоти са обект на претърсване.
За Богдан Пешир доскоро не се знаеше почти нищо. Той е на 36 години и се е занимавал с търговия с криптовалути.
Една от компаниите, в които е съдружник, е румънската BitXATM Technology, която се занимава с експлоатацията на криптобанкомати – устройства, които позволяват да се купува криптовалута с пари в брой или да се получават пари в брой в замяна на криптовалута. През 2016 г. BitXATM се оказа в центъра на скандал, когато няколко от нейните криптобанкомати бяха компрометирани и криптовалутата на клиентите беше открадната.
Фирмата е основана преди 12 години, а през последната година не е отчела дейност.
Той има профил във Фейсбук, в който още през 2020 г. е споделял постове на Джорджеску, който тогава се обявява срещу правителствените мерки за борба с разпространението на COVID-19, които той нарича „пандемия от страх и глупост“.
В ТикТок Пешир използва акаунта bogpr. През последните месеци този профил стана известен с това, че направи значителни дарения на създатели на съдържание в ТикТок, събра повече от 191 000 последователи и 1,1 милиона харесвания. През март например той дари десетки хиляди евро на попфолк певци.
Първоначално не се знае кой стои зад акаунта bogpr, но неотдавна румънски таблоид посочи, че това е именно Пешир. Оттогава информацията се потвърди от самия него.
През ноември Пешир започва да дарява пари на румънски инфлуенсъри в подкрепа на Джорджеску. Според разсекретен документ на Министерството на вътрешните работи, участие са взели повече от 100 инфлуенсъри с общо над 8 милиона последователи. Постовете не са били отбелязани като част от платена политическа кампания.
В разсекретените разузнавателни документи се казва също, че Пешир “показва стандарт на живот, който не съответства на дейностите, извършвани чрез притежаваната от него компания”.
Според публикации в румънските медии той живее в луксозна вила в елитна част на Брашов, кара коли BMW и Porsche.
В писмени отговори до Радио Свободна Европа Пешир отхвърли тезата на разузнавателните служби за стандарта му на живот.
„Имам доходи от други източници, напълно законни, които се декларират и облагат с данъци“, посочи той.
Пешир твърди, че не му е било обещано или платено нищо за подкрепата му за Джорджеску.
“Дори не го познавам лично и не смятам, че да подкрепяш кауза, която споделяш, е неетично”, пише той. Той също така сравни това с начина, по който Илон Мъск помогна на кампанията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
“Атаките ме мотивират още повече да подкрепя Калин Джорджеску“, каза още Пешир и определи крайно десния политик с проруски позиции като “правилния избор за народа”.
В сряда Върховният съвет за отбрана на Румъния (CSAT) разсекрети документи, според които страната е била обект на “агресивни хибридни руски атаки” преди изборите. В един от документите се посочва, че Джорджеску е бил масово промотиран в платформата ТикТок чрез координирана мрежа от профили, алгоритми за препоръчване и платена реклама.
Около 25 000 акаунта в социалната мрежа са били използвани за повишаване на популярността на Джорджеску. Привлечени са инфлуенсъри, които да го подкрепят публично и да го промотират индиректно с постове, се посочва в разсекретените записи.
Джорджеску казва, че не е харчил нищо за предизборна кампания.
Решението на Конституционния съд от 6 декември, с което президентските избори бяха анулирани, беше последвано от съобщение на румънската прокуратура, че е започнало разследване на предполагаеми компютърни престъпления на фона на твърденията за руско влияние.
Точната роля на Русия в кампанията в ТикТок не е ясна.
Според документите на разузнаването ръководството на платформата е уведомило румънските власти за мрежа от акаунти, свързани с руската държавна информационна агенция Спутник, която е била насочена към потребители от Румъния и Молдова.
В документите посочва също, че данните за достъп на потребителите до изборни уебсайтове са били откраднати и публикувани онлайн на “платформи за киберпрестъпления, които произхождат от Русия”.
Кремъл отрича каквато и да е намеса в изборите в Румъния.
В докладите на разузнаването не са посочени връзки на Пешир или неговите сътрудници с Русия.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…