Снимка: Kerem Uzel/Bloomberg |
Американският долар е напът да запише най-добрия си месец от близо десетилетие насам на фона на разпродажбите при японската йена, които циментираха позициите на американската валута спрямо конкурентите ѝ.
Доларовият индекс на Bloomberg достигна до най-високото си равнище от близо две години, записвайки ръст от 4,5% от началото на месеца. Измерителят се готви да отбележи най-доброто си месечно представяне от май 2012 г.
Доларът се готви за най-голямото си месечно поскъпване от десетилетие. Графика: Bloomberg
Доларът продължи да поскъпва спрямо йената в четвъртък, достигайки 20-годишен връх, след като Японската централна банка запази основните лихви на досегашните си ниски равнища и защити ултрахлабавата си парична политика. Това е в контраст с политиката на Федералния резерв, който сигнализира за по-агресивно увеличение на лихвените проценти в опит да се справи с инфлацията.
„Очевидно е, че това е един свят, в който американският долар е крал“, коментира Миндза Ву, валутен трейдър на StoneX Group. „Доларът ще продължи да се засилва в световен план, докато останалата част от света не успее да навакса със същите увеличения на лихвените проценти“, допълва той.
Доларът отчита поскъпване спрямо конкурентните валути от Г-10 през седмицата, достигайки 5-годишен връх спрямо еврото и най-високото си равнище спрямо паунда от юли 2020 г. Следващата седмица ще се проведе майското заседание на ръководството на Федералния резерв, на което се очаква увеличение на лихвите с 50 базисни пункта, след като през март имаше такова от 25 базисни пункта.
Разширяването на разликата между лихвените проценти в САЩ и другите страни, както и рисковете от световна рецесия и от войната в Украйна, засилват все повече интереса към долара, отбелязва Ву.
Доларовият спот индекс на Bloomberg се покачва до 1250,99 долара в четвъртък, което е ръст от 0,7%. Доларът поскъпва с 0,4% спрямо еврото до цена от 1,0512 долара. Спрямо йената поскъпването е от 1,8% до 130,72 йени за долар.
Въпреки че потребителските цени в Япония също растат заради високите разходи за внос, централната банка заяви, че няма да променя паричната политика, докато инфлацията не се стабилизира на ниво от над 2%, колкото е и нейната цел.
Разширяващият се търговски дефицит също така означава, че повече йени напускат страната, за да бъдат плащани търгувани в долари стоки.
„Стимулите за продажба са толкова силни, че оказват влияние върху други валути чрез покупката на долари“, коментира Дайсуке Каракаман, главен пазарен икономист на Mizuho Bank.
Хиляди протестиращи се събраха на митинг в румънската столица Букурещ в неделя срещу анулирането на президентските…