„Образованието ще остане приоритет на ГЕРБ и през следващите години. Ангажираме се да затвърдим водената политика на увеличаваща се бюджетна подкрепа за сектора и да повишим разходите за образование до 5 на сто от БВП (за периода 2017 – 2021 г. бяха увеличени от 3,6 на 4,5% от БВП)“ – заяви водачът на листата с кандидати за народни представители от Коалиция ГЕРБ – СДС в Старозагорски избирателен район Красимир Вълчев. Инвестициите в образование, в т. ч. във висше, са с най-висока обществена възвръщаемост. Вярваме, че те формират в най-голяма степен качеството ни на живот и потенциала ни за развитие – добави още той.
Последните 5 години бяха извършени ключови реформи, политики и инвестиции във всички сегменти на системата на предучилищното, училищното и висшето образование. Те трябва да продължат и да получат устойчивост. Трябва да остане и най-важният акцент в тях – човешкият фактор. Учителите, преподавателите, директорите, медиаторите и всички други, свършиха много работа последните години – въведоха нови учебни програми, записаха допълнително над 50 000 деца в образователна система и положиха огромни усилия за ежедневната им посещаемост, преминаха за три дни към електронно обучение през март, 2020 г., успешно приключиха най-трудната учебна година, бяха двигател на промените и иновациите в системата. Това са само извънредните неща. Отделно са ежедневните усилия за обучение, подкрепа и възпитание и на всяко едно дете, ученик, студент.
„За да имаме добро образование и подготвени специалисти във всички сфери е необходимо да имаме мотивирани и подготвени учители и преподаватели и да привлечем повече ученици с по-добри образователни резултати да се включат в педагогическо образование и след това в педагогическа професия, респективно ако насърчим най-добрите студенти да станат преподаватели. Във време на разширяващи се възможности за реализация и увеличаваща се професионална динамика, склонността за включване в преподавателска и учителска професия намалява. Затова в сектора е необходима политика на заплащане, което надвишава средното за страната“ – обясни министърът на образованието и науката в правителството на Бойко Борисов.
ГЕРБ – СДС се ангажираме да:
Поддържаме средните учителски заплати на ниво над 125% от средните за страната и ежегодно да увеличаваме учителските заплати с темп, изпреварващ увеличението на средната заплата за страната.
Провеждаме политика за изпреварващ ръст на основните заплати на преподавателите в системата на висшето образование и да повишим средната заплата в сектора на ниво от над 140% от средната за страната.
При очаквания ръст на средната заплата са страната това означава съответно 2500 лева средна заплата за учителите и 2800 лева за преподавателите. Изпреварващият ръст на заплатите на учителите и преподавателите е необходим не само заради тях, а заради всички нас.
Ангажираме се още да:
Продължим да оптимизираме учебните програми с цел намаляване на фактологията и освобождаване на време за формиране на умения.
Увеличаваме частта в изпитните материали, насочена към измерване на функционална грамотност, свързване и анализиране на знания.
Насърчаваме образователните иновации на всички нива в системата. Ще освободим учителя от контрола на документа и ще подкрепим преподаването, насочено към мотивацията за учене.
Разширим програмата „Иновации в действие“ към всички училища. Създадем национална програма за насърчаване на внедряването на образователни иновации в детските градини.
Насърчим мрежовия подход като възможност за взаимно учене и подкрепа между образователните институции. Стартираме национална програма за подкрепа на изграждането и работата в мрежи.
Продължаваме на политиката за преструктуриране на приема и обвързването му с потребностите на обществото и икономиката. Преминаване към гъвкав класификатор на професиите. Разработване и прилагане на гъвкави модулни учебни планове и програми по професии.
Финансираме разширяването на кариерното ориентиране. Увеличаване на възнагражденията на кариерните консултанти до размера на педагогическите специалисти. Регламентиране на допълнителни възнаграждения на учители, обучени и осъществяващи кариерно консултиране в училищата.
Разширим програмата „Бизнесът преподава“. Включването на повече представители на бизнеса като преподаватели в училищата и висшите училища.
Увеличим подкрепата за дуалната форма на обучение.
Финансираме ученически практики. Насърчаване на партньорствата между бизнеса, висшите училища и училищата за провеждане на практики и стажове, споделяне на оборудване и обмен на ресурси.
Увеличим стимулите за учениците и училищата за обучение в професии с очакван бъдещ недостиг на пазара на труда.
Поставим акцент върху възпитателната работа във всички политики. Реализираме програми за възпитание в родолюбие, доброта и толерантност.
Увеличим бюджета на националната програма за работа с родители и стартираме нови дейности за подкрепа на изграждането на училищни общности.
Повишим финансирането за логопедична помощ, ресурсната и психологическата подкрепа и увеличим броя на ресурсните учители, психолозите, педагогическите съветници и логопедите в училищата и детските градини. Регламентираме функционирането на национален център за психологическа подкрепа и национална мобилна група.
Увеличим двойно средствата за занимания по интереси в училищата. Финансираме занимания по интереси в детските градини. Включим родителите в провеждането на повече дейности по интереси.
Увеличим стимулите и подкрепата за децата и учениците с изявени таланти в областта на науката, спорта и културата.
Трикратно увеличим средствата за модернизиране на центровете за подкрепа на личностното развитие и центровете за специална образователна подкрепа. Обновим всички ученически планетариуми и обсерватории.
Изградим нови центрове за подкрепа на личностно развитие тип „младежки центрове“ във всички областни градове.
Удвоим средствата по Национална програма „Културните институции като образователна среда“. Разширим образователната среда на децата и учениците чрез нови програми и дейности, реализирани съвместно с научни организация, предприятия, държавни и общински институция, други образователни институции.
Инвестираме в специализирани кабинети за терапия и рехабилитация в училищата, детските градини и центровете за специална образователна подкрепа. Осигурим образователни ресурси за безплатно ползване на децата и учениците със сензорни увреждания.
Обновим училищните автобуси на средищните училища и предоставим автобуси за средищните детски градини и професионалните гимназии.
Подкрепим още повече организационно, финансово и институционално дейността на механизма за съвместна работа на институциите.
Продължим политиката за увеличаване на броя на образователните медиатори и социалните работници в училищата и детските градини. Регламентираме статута им и да увеличим възнагражденията им на 90 на сто от минималната заплата за длъжността „учител“.
Стартираме широкообхватни проекти и дейности за работа с родители с ниско образование за промяна на нагласите им към образованието на децата.
Увеличим средствата за училища и детски градини с уязвими групи и договорим регламент за предоставяне на допълнителни възнаграждения на работещите в тях.
Провеждаме политика за образователна десегрегация чрез финансови стимули.
Създадем нормативна база и институционална уредба за единна политика за ранно детско развитие.
Освободим от такси всички деца в предучилищна възраст.
Преодолеем недостига на места в предучилищна възраст, като финансираме израждането на 60 нови детски градини с яслени групи и дострояване на още 100.
Дадем силен фокус на предучилищната възраст в дейността на междуинституционалния Механизъм и да обхванем в системата минимум 95% от децата в задължителна предучилищна възраст (4 – 7 години).
Обновим дидактическите и учебните материали във всички детски градини.
Насърчим иновативните практики и регламентираме статут на иновативни детски градини.
Въведем електронни административни платформи (дневници) във всички детски градини.
Разширим обучението по компютърно моделиране, програмиране, дигитална медийна грамотност и киберсигурност в училищното и висшето образование.
Финансиране целево занимания по интереси в областта на дигиталната креативност от 1 – 12 клас.
Финансираме изграждането в училищата и висшите училища на центрове за дигитални създадели и на лаборатории по роботика, изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност.
Увеличим приема в гимназиален етапи в държавните висши училища в профилите, и специалностите, свързани с информационните технологии.
Удвоим средствата и на обучените ученици, придобили професионална квалификация „Приложен програмист“ по Национална програма „Старт за ИТ кариера“.
Финансиране целево от държавния бюджет на обучението на 100 докторанти в областта на изкуствения интелект.
Създадем „библиотека“ (платформа) с отворени (безплатни) образователни уроци за всички класове, по всички учебни предмети и всички теми. За тази цел ще обучим учителите да създават електронни ресурси (уроци), ще им осигурим специализиран софтуер и инструменти за изработването им и ще им заплащаме за това.
Изготвим стандарт за балансирано използване на информационни технологии и електронни ресурси съобразено с възрастта и развитието на децата и учениците.
Апробираме и въведем технология за изпитване в електронна среда.
Надградим облачната среда със софтуерни решения за анализ и оценяване на образователните резултати и персонализирано насочване на електронни уроци. Превърнем профила на ученика в портфолио и електронна раница.
Изградим модерни СТЕМ центрове във всички училища, в т.ч. центрове за дигитални създатели, центрове по роботика и изкуствен интелект, центрове за изследвания и иновации, дигитални работилници и лаборатории.
Финансираме закупуване на 150 хиляди персонални електрони устройства в системата на училищното образование и осигурим персонален служебен компютър на всеки педагогически специалист.
Оборудваме всички класни стаи с възможности за предоставяне на фронтално електронно обучение.
Изградим 10 нови училища в най-големите градове и надстрояването на 50 училища в населените места с цел преминаване на към едносменен режим.
Обновим поне една спортна площадки във всички училища.
Построим нови физкултурни салони в 100 училища.
Изградим площадки за безопасност на движенето по пътищата в 500 училища и детски градини.
Създадем достъпна архитектурна среда във всички училища, в които такава не е изградена.
Изградим въздуховодни инсталации и закупим въздухопречистватели за класните и учителските стаи, кабинетите и физкултурните салони.
Реализираме програма за модерно обзавеждане и оборудване на класните стаи и кабинетите.
Увеличим размера и тежестта в разпределението на разходните стандарти за институции и за паралелка/група.
Повишим разходния стандарт (добавката) за гимназиален етап на обучение с цел обезпечаване на по-многочасовия учебен план и създаване на възможности за привличане и задържани на повече и по-добри преподаватели по профили и професии.
Въведем допълнителен компонент, базиран на резултатите (приноса за развитието на учениците, показатели за обхват и др.).
Във висшето образование се ангажираме да:
Да увеличим разходите за висше образование на 1 на сто от БВП. Да го изведем като стратегически и бюджетен и приоритет.
Държавата, общините и висшите училища съвместно да формулираме основните политики и инициативи за развитие на регионите и да поставим висшите училища в центъра на реализирането.
Регламентираме:
мрежовия подход и съвместните програми между висшите училища;
обучението по програми от повече от едно професионално направление;
модел за споделено ползване на ресурси между висшите училища;
създаването на обединения от висши училища (при запазване на самостоятелност на отделните ВУ), като устойчива форма на съвместна образователна и научна дейност и насърчим финансово създаването им.
Финансираме:
периодичното обновяване на учебните програми;
програма за квалификация на преподавателите за преподаване на дигитална креативност, работа с информационни технологии и изкуствен интелект и подготовка на преподаватели за системата на училищното образование;
процесите на електронизация на висшите училища;
създаването на отворени електронни образователни ресурси;
изграждането на школа за развитие на изкуствен интелект;
стимули за публикуване в индексирани и реферирани издания и патентоването на научни продукти;
изграждането на 10 модерни студентски кампуса;
обновяването на 25 студентски общежития;
увеличаване на стипендиите на студентите и докторантите;
процеса на оптимизация на вътрешните структури.
Завършим промените в акредитацията, насочени към: префокусиране на оценката на формално разписани процедури към оценяване на ефективността на политиките; облекчаване и електронизация на процедурите; обективност на критериите.
Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства…