По думите му няма съмнение, че ръстът в броя на заразените с COVID-19 се отразява и на системата на образованието. „Карантинираните учители и ученици са 0,5%, т.е. петима ученици на 1 000 не учат”, каза още Вълчев и допълни: „Не можем да си позволим да затворим училища. През пролетта организирахме компесаторно обучение, но то не може да бъде постоянно и не е толкова ефективно. Световните лидери се изказаха, че ние рискуваме да забавим развитието на децата и да се изправим пред поколенческа катастарофа”.
„Не пътувайте до Благоевград и Търговище“, зарече здравният министър Костадин Ангелов. Според него вероятно ситуацията ще се влоши, но не само заради COVID-19, а и заради настъпването на сезонните вируси. „И в момента основният проблем е не толкова високият брой заразени ученици, а тези, които са развили грипоподомни симптоми”, каза още той.
С положителни тестове за COVID-19 към момента са 172 деца и ученици и 165 учители.„Среднодневно това са по 5-6 учители и ученици, като при учениците заболеваемостта е 6-7 пъти под средните стойности за населението. Това потвърждава тезата, че учениците рядко се разболяват и развиват симптоми. При учителите процентът е малко над средния”, посочи Вълчев.
Здравният министър обясни и как ще се действа, ако ученик прояви грипни симптоми. Пред родителите вариантите били два – да се свържат с личния лекар, който да предприеме необходимите действия, или да заведат детето си на преглед. От здравното министерство се придържат към първия вариант. Ако пък се направи масово тестване с бързи тестове сред учениците, се рискува да се получат неверни резултати, смята министърът.
Гладиаторите са емблематична част от историята на Древен Рим, известни със своите смъртоносни битки в…