Философията, заложена в новия бюджет, за увеличаване на капиталовите разходи за сметка на рязко намаляване на нелихвените разходи, е правилен микс, но от тук нататък дяволът е в детайлите. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Красимир Катев, финансист и бивш замeстник-министър на финансите. Според него бюджетът е доста добре обмислен, сравнително реалистичен и балансиран.
„Има кратко, макар и закъсняло увеличение на разходите в първите шест месеца на тази година, което е по-скоро свързано с пандемията. Но след това, средносрочно, за 2023 г. и 2024 г. се планира рязко намаляване на текущите нелихвени разходи за сметка на увеличение на капиталовите разходи, за които бе обещано да се харчат прозрачно“, обясни гостът.
Ако това се случи, би трябвало да наблюдаваме доста сериозен и мултиплициращ ефект в ръста на БВП, допълни Катев.
„Капиталовите разходи от 11% през 2021 г. стигат до 13% през 2022 г., а два процента не са малко. Това са почти 1 млрд. лева. След това скачат на 16,4% през 2023 г. и на 17,1% през 2024 г. Тоест, като философия ако се акцентира на капиталови разходи, е правилно, вместо да се харчи за потребление“, каза гостът.
По думите му инфлацията е проблем, който обаче не е дългосрочен. „Базовият ефект е очевиден, а и силният ръст на възстановяването също е фактор. По-голяма тежест имат нарушенията във веригите за доставки и естествено резкият скок в цената на енергоносителите. Но всички тези фактори имат по-скоро временен характер“, уточни финансистът.
Прогнозата на Катев за инфлацията в България през 2022 г. е, че тя може да стигне и 8%, но изрази надежда, че тя ще се забави до 3,5-4% към края на годината.
Вижте целия коментар във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…