Снимка: Bloomberg LP |
Трудно може да се предположи кога „Северен поток 2“ ще може да влезе в експлоатация, смята говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. Преди ден Ройтерс съобщи, позовавайки се на свои източници в Германия, че това може да стане най-рано през пролетта на 2022 година.
„Сега можем само да гадаем за сроковете, а това е неблагодарна работа и не искаме да го правим“, каза Песков пред журналисти в коментар на тази информация.
„Компанията изпълнява всички бюрократични и правни формалности по процедурата за сертифициране. Сега трябва само да изчакаме кога това ще се случи“, допълни още Песков.
Според информацията на Ройтерс обаче проектната компания Nord Stream 2 AG, която е регистрирана в Швейцария, трябва да създаде дъщерно дружество в Германия, на което да прехвърли всички дейности по управлението на проекта.
Необходимо е това дружество да докаже своята независимост от „Газпром“, както и че има нужния капацитет за оперира с газопровода.
Регулаторът на газопреносната мрежа на Германия започна процедурата за сертифициране на „Северен поток 2“ през септември, но в началото на тази седмица прекъсна процеса докато не бъде изпълнено изискването да бъде създадена дъщерна компания в Германия. Така очакванията са, че първоначалния срок за отговор на регулатора дали газопровода изпълнява всички европейски правила, ще се удължи във времето.
Процедурата по принцип трае четири месеца, тоест трябваше да приключи на 8 януари 2022 година.
Въпреки че Русия вече изгради газопровода, критиките към него не спират. Един от противниците на тръбите – Полша, дори съветва бъдещото правителство на Германия въобще да не го допуска в експлоатация. Премиерът на страната Матеуш Моравецки коментира пред Bild, че би препоръчал на бъдещия канцлер да защити Европа, а и целия свят като не дава пари за енергоносители, които могат да бъдат използвани за въоръжаване.
Пазарите в Европа реагираха изнервено на новината за замразения процес по сертификация на газопровода и цената на природния газ отново тръгна нагоре. В допълнение „Газпром“ отново не закупи допълнителни обеми за транзита на газ към Европа през Украйна и Беларус.
Според много анализатори с това поведение „Газпром“ оказва натиск към властите в Германия да вземат по-бързо решение и „Северен поток 2“ да бъде въведен в търговска експлоатация. Но се чуват и коментари, че руският гигант просто няма възможност да увеличи обемите газ, защото е изчерпал своите възможности.
„Газпром“ доставя в Европа толкова газ, колкото е поръчано, а дори и още отгоре, казва обаче в отговор на тези опасения говорителят на руския президент. Песков отхвърли всички твърдения, че руският газов гигант е достигнал своя предел на добива.
„Не е нужно да се ориентирате по думите на анализатори, трябва да попитате „Газпром“. Това е най-надеждната информация – от първоизточника“, категоричен е той.
Междувременно „Газпром“ си върна челната позиция в рейтинга на най-мощните руски компании през 2020 година, изготвен от РБК. На второ и трето място се нареждат „Роснефт“ и „Лукойл“. През 2019 година лидер в класацията беше „Роснефт“.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…