– Каква обещава да бъде 2021 г. за световната икономика?
– Годината започва с безпрецедентна надпревара между вируса и ваксината. Ние сме в процес на актуализиране на оценките си за растеж за 2020 г. и на прогнозите за 2021 г. Те очертават по-малко мрачна картина от последната ни прогноза през октомври, главно благодарение на изненадващото съживяване през третото тримесечие. Все още се сблъскваме с огромна несигурност за излизането от здравната криза и ще продължим да бъдем изправени пред трудни времена. Вътрешните неравенства и неравенствата между страните се увеличават. Но има огромни възможности за структурни промени.
– Какво ви прави малко по-голям оптимист за 2021?
– 2020 г. беше най-лошата година след Голямата депресия (от 1929 г., бел. ред.), но тъй като навлизаме в 2021 г., можем да кажем, че ситуацията е по-малко лоша поради три причини: паричните политики и бюджетните мерки в развитите страни бяха висотата на „каквото и да струва“ на Марио Драги. Второ, страните успяха да се адаптират бързо към променящите се обстоятелства. Например Япония и САЩ предприеха нови мерки за бюджетна подкрепа, тъй като ситуацията се влоши. Трето, с течение на времето се справяме по-добре с пандемията, приспособихме се към цифровата икономика, към тези индивидуални бариерни жестове и преди всичко разполагаме с ваксини.
– Какви са вашите приоритети за тази година?
– Трябва да се стремим към траен изход от здравната криза. Искам да подчертая, че ваксинацията ще бъде неравномерен процес между страните и между регионите. Това означава, че някои ще излязат по-бързо от други. За да се ускори съживяването, ще бъде необходимо международно сътрудничество, за да се гарантира, че имунизацията достига до страните със средни и ниски доходи. Това може да включва преразпределение на ваксини, които страните са поръчали в големи количества, към нуждаещи се страни. Ако ускорим ваксинацията в света, неговият БВП може да нарасне с 9 трилиона долара до 2025 г. 60% от тази сума ще отиде за развиващите се страни, 40% за напредналите икономики, така че ще бъде от полза за всички .
Трябва да спрем и обърнем опасната тенденция на разминаване между богатите и бедните страни. Много развиващи се страни и страни с ниски доходи продължават да страдат и средствата им за действие са много по-слаби от тези на напредналите страни. Последните използваха еквивалента на 20% от своя БВП, страните с ниски доходи – 2%. И разбира се, техният БВП е много по-малък. Без координирана международна подкрепа, това разминаване ще се превърне в проблем не само за засегнатите държави, но и за световната сигурност и стабилност.
Превод: Галя ДАЧКОВА