Рецесията в европейските икономики и в САЩ е неизбежна и вече сме в нея. Тя ще намали инфлационния натиск, но централните банки ще разхлабят отново политиките си и този процес ще продължи, докато не бъде обезценен външният дълг на държавите. Тази прогноза в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria направи проф. Красимир Петров, преподавател по икономика и финанси и доктор на икономическите науки от Ohio State University.
„Ние сме в условия на стагфлация и в момента, в който икономиката потъне сериозно надолу, това ще облекчи инфлационните процеси. Тогава инфлацията ще намалее наполовина, но при условия на инфлация, комбинирана с икономическа рецесия, Федералният резерв отново ще даде огромен монетарен и фискален стимул. Той ще намали лихвите и отново ще ускори инфлацията“, коментира Петров, добавяйки: „Ще има „stop and go“ икономика и това може да продължи 10-15 години.
Според него този процес ще спре, когато външният дълг на развитите страни се обезцени между два и три пъти.
Икономистът смята, че рецесията в момента е абсолютно неизбежна. „САЩ отчете отрицателен ръст за първото тримесечие на 2022 г., а сега, по последни данни на Федералния резерв в Атланта, американската икономика ще се свие с 2% през второто тримесечие, което означава техническа рецесия“.
Проф. Петров отбелязва, че през последните две години европейската икономика е подчертано по-слаба от американската, тъй като в САЩ са се радвали на по-голям монетарен и фискален стимул.
По думите му, след като САЩ вече е в техническа рецесия, в Европа ще се случи същото.
„Войната в Украйна няма начин да не ускори процесите в посока надолу. Голяма част от европейската икономика е в рецесия. Имаме съвсем официални данни от Германия, където PMI индексът се срина от 56 на 52 и се очаква да има официален отрицателен ръст през юни. Германската индустрия е по-голямата част от икономиката на страната, а тя е най-голямата в Европа. Ако Германия е в рецесия, цяла Европа ще бъде в рецесия“, поясни икономистът.
Той посочи, че няма начин и България да не бъде засегната от тези процеси и смята, че туристическият сезон е започнал късно, затова прогнозира 20% спад, което ще се отрази на икономиката ни, тъй като през лятото туризмът заема огромен дял.
Красимир Петров обясни, че развиващите се икономики като цяло са силно засегнати от настоящата криза и са принудени да вдигат основните си лихвени проценти заради отлива на капитали.
„Развиващите се държави нямат друг избор, те вдигат лихвите, защото имат изтичане на капитали и валутите им са слаби. Изключение е Турция, където инфлацията продължава да се ускорява, но на практика тя е доказателство, че ако не се вдигат лихвите, нещата се влошават. Когато САЩ и Китай закъсат, всички по-малки държави ще страдат и България не е изключение“, анализира икономическите процеси професорът от Ohio State University.
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…
Rhodiola Rosea е растение, известно със своите адаптогенни свойства, помагащи на тялото да се справя…
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…