Позицията на „Подкрепа“ е провокирана от състоялата се на 8 януари среща на браншовите съвети по въгледобив и на енергетиците със зам.-министъра на енергетиката Жеко Станков, на която основната дебатирана тема е била включването на комплекс „Марица изток“ в програмата на ЕС, по която се осигуряват средства за алтернативна заетост на миньорите и енергетиците от въглищни райони, където предстои ликвидиране на въгледобива и производството на ел.енергия от него.
Решението за включването на „Марица изток“ в програмата е на Министерството на енергетика, което според КТ „Подкрепа“ е изненадващо, тъй като до този момент от МЕ винаги са били против включването на България във въпросната програма и афишираната им позиция, че страната ни няма да се възползва от нея, тъй като няма намерение да закрива въглищните си централи и основно комплекс „Марица изток“.
Досега МЕ отнесе сериозни критики от страна на работодателски организации и всевъзможни „зелени“ експерти, че България, за разлика от Полша, Румъния, Германия и др. държави с въглищни централи, е единствената, която не се е включила в европограмата, въпреки че е могла да направи това за въглищните райони от Югозападна България след закриването на мините „Бабино“ и „Бобов дол“ и др., където без работа останаха над 1000 миньори. Но за разлика от държавата, мастити „зелени“ организации се възползваха от това перо.
Защо МЕ е обърнало палачинката за комплекс „Марица изток“, който осигурява 45% от ел.енергията България и е единственият гарант на българска енергийна независимост, от КТ „Подкрепа“ нямат отговор. Техните представители на браншовата среща в МЕ обаче са били изненадани от бързината, с която МЕ настоява да се подпише протокол за съгласие. Те обаче са били единствените, които не са подкрепили включването на комплекс „Марица изток“ в програмата „Въглищни региони в преход“. Положително становище са дали от Българската минно-геоложка камара, Камарата на енергетиците и КНСБ, а два дни по-рано за това са настоявали работодателските организации по време на срещата им при вицепремиера Томислав Дончев.
Бързането вероятно е свързано с факта, че на предстоящата пленарната сесия на Европейския парламент на 13 и 14 януари предстоят дебати и гласувания по „Зелената сделка“ на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Точно заради това от КТ „Подкрепа“ са против включването на комплекс „Марица изток“ в европрограмата „Въглищни региони в преход“. Но преди да вземат решение за стачни действия от синдиката с най-мощни структури в държавното въгледобивно дружество „Мини Марица изток“ възнамеряват да проведат в близките дни среща с министър Теменужка Петкова (б.р. тя е отсъствала от срещата на браншовите съвети на 8 януари заради посещението си в Истанбул), а след това и с премиера Бойко Борисов.
Ако обаче се стигне до стачка, Перник ще бледнее пред „Марица изток“.
Британските авиолинии налагат по-строги ограничения върху продажбата на алкохол по време на полет след зачестилите…
Днес официално беше учреден инициативен комитет за изграждането на монумент на кан Тервел, съобщи Радио…
Карнавалът във Венеция няма нужда от представяне. Там просто трябва да отидеш и да се…
При участието си на международния турнир по борба "Злати Динев Ройдев" 04.-06.04.2025г. в гр.…