Тя посочи, че два субекта са отговорни за цената на хляба. Единият е държавата с нейните 20% ДДС. Вторият субект са търговските вериги, които слагат своя марж върху доставната цената и така формират пакета.
„Надценката на продавачите е от 20 до 40%. Непозната надценка за най-бързо оборотната храна – с такива маржове в Европа не се работи“, подчерта Кукушева пред Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ отпадането на ДДС е много социален вариант, който устройва бизнеса. Това би означавало 20% поевтиняване на продукта.
„Потребителят веднага ще усети намаляване на цената с 20%. Абсолютно ултимативно си позволяваме да поставим допълнителни изисквания. Ако правителството не отпусне компенсации за цената на тока и газа за предстоящите месеци, ще има последващо покачване на цената на хляба“, настоя Кукушева.
В момента масово се затварят малки пекарни и големи заводи, защото не могат да издържат на икономическите условия, алармира тя.
„ООН заяви, че ще има голям недостиг на хранителни суровини. В система на дефицит цените се покачват без прогноза. Никой не може да предвиди докъде ще стигне цената на пшеницата. В България нямаме продоволствен проблем по отношение на зърнени култури. Обезпечени сме с пшеница до реколта 2023 г. Зърнопроизводителите казват, че техните първични производствени разходи са увеличение с 50%“, каза още Кукушева.
Според нея има абсолютен срив на потреблението в последните 2-3 месеца, а българите пребюджетират своите пари по отношение на храната.
От бранша искат възможно най-бързо да получат гаранции за компенсации за тока и газта, както и диференцирана ставка за основните хранителни продукти. В противен случай гладът ще се настани трайно в нашето общество, предупреди Кукушева.
Тя не вярва да има таван в цената на газа и определи този тип изказвания като популистки.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…