Ако разглеждате Европа и се чудите откъде ще дойде растежът ѝ в бъдеще, къде още има място за растеж, това е регионът на Източна Европа. Финансовите технологии са много важни, но от тях по-важни са човешките взаимоотношения. Така коментира бъдещето на разплащанията в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Йохан Габриелс, регионален директор за Югоизточна Европа в компанията за платежни услуги iBanFirst, която наскоро откри офис и в София.
„И не става дума само за разгръщане на търговска дейност, но и за създаване на ИТ отдел, както и back office. Ние се гордеем, че значителен процент от хората, които наехме в новия си офис в София са българи, които са работили в чужбина и са се върнали в страната“, посочи той.
Според Йохан Габриелс международните банки и финтех компании трябва да отварят клонове в региона на Централна и Източна Европа. „Тук има много финтех и други иновации и доста големи марки първоначално са създадени в Източна Европа. Говорим за платформи за трансфер като Revolut“, припомни той.
Мениджърът потвърди, че в България има компетентни ИТ специалисти и те са двигател за много от финтех компаниите в региона. „От друга страна, това означава, че и вие като потребители сравнително рано сте възприели тези технологии“, смята той.
За пазара в България и Румъния Йохан Габриелс каза: “Вие сте толкова близо, но толкова различни. И в двете страни рано сте възприели финтех услугите. Ако трябва да направя разликата – нужно е повече време, за да се спечели доверието на румънците, отколкото на българите”, сподели мениджърът.
Що се отнася до волатилността на валутните пазари след началото на войната в Украйна Йохан Габриелс каза: “Първото, което трябва да знаете, е: 95% от търговията на валутния пазар са спекулации и позициониране. Обикновено имате ефекта от някакво голямо събитие, което се случва по света. Тогава обикновено има някакъв голям спад и след това следва възстановяване”.
По думите му различните валути са позиционирани на различни валутни пазари. „Например левът е вързан към еврото и нямаме вариации, но румънската лея има управляван подход, което означава, че Международната банка се намесва, за да контролира волатилността. Полша, Унгария и Чехия са със свободен курс. В България няма реакция спрямо еврото, но не е така при другите валути“, добави експертът.
Йохан Габриелс посочи, че предимството на държавите, които все още имат собствена валута, е че националната банка може да увеличи лихвения процент, за да стабилизира валутата и дори да предизвика известно възстановяване. „Затова румънската валута е сравнително стабилна спрямо еврото, защото увеличиха значително лихвения процент, докато Европейската централна банка засега запазва непроменена лихвата на еврото”, даде пример той.
Кой са най-често прилаганите подходи за хеджиране на валутния риск в момента? Кои са най-използваните валути в платформата на компанията? Кога ще се появи на платформата юанът? Как се отрази войната в Украйна на трансграничните плащания? Кои са най-използваните валути за разплащане през платформата на iBanFirst?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
Женският ни отбор на сабя завърши на девето място в турнира за Световната купа в…
Отлично представяне на състезателките от СК "Берое" на турнир Sundsval open в Сундсвал, Швеция,…