От 21 октомври със заповед на министъра на здравеопазването в България започна действието на нови ограничителни мерки срещу коронавируса. Те бяха наложени заради влошената ситуация, свързана с увеличения брой на заразените, приетите за болнично лечение и смъртните случаи.
Основен елемент е въвеждането на т.нар.зелени сертификати, които вече са единственият начин за достъп до по-голямата част от обществените пространства.
Служебният здравен министър Стойчо Кацаров обясни, че въвеждането им е единственият начин да не се стигне до пълно затваряне, т.нар. „локдаун“.
Всички тестове трябва да бъдат валидирани през Националната здравно-информационна система.
Зеленият сертификат ще се изисква за всички места, на които се предоставят услуги или се провеждат събития, както и за нехранителните магазини с площ над 300 кв. м., в това число:
Контролът ще се упражнява от съответния организатор на събитие, от собственика на пространството или от предоставящия услугата.
От четвъртък зеленият сертификат е задължителен за всички работещи в лечебни заведения за болнична помощ, хосписи, диализни центрове, комплексни онкологични центрове, както и за работещите в старческите домове.
Зелен сертификат няма да се изисква за дейности, чието ограничаване или преустановяване пряко ще засегне нормалната дейност за цялото общество. Сертификати няма да се изискват за:
Зелените сертификати са задължителни само за повечето медицински лица.
Зеленият сертификат може да бъде използван от работниците в местата, в които такъв е задължителен за функционирането им.
В останалите случаи здравните власти предложиха алтернативен вариант, който да облагодетелства работодатели и работници – тестове за работа.
Бизнесите имат възможност да изискват тестове за служителите си от местните РЗИ. При такава опция пробите ще бъдат вземани само от „оторизирани лица“ на място. В случай на отрицателен тест работниците ще могат да изпълняват служебните си задължения без да нарушават правилата. Резултатите от тези тестове обаче няма да влизат в общата база данни и не могат да служат за издаване на зелен сертификат. Ако някой от работниците иска да отиде на кино след работа, то той ще трябва да си издаде зелен сертификат.
Режимът на преподаване в училищата ще се определя на базата на 14-дневната заболеваемост в отделните общини.
Графиците, с които ще се определя работата им на ротационен принцип между присъствено и онлайн обучение, ще се изготвят от Министерството на образованието и директорите на училищата.
Учебният процес ще се ограничава както следва:
В понеделник министерствата на здравеопазването и образованието съобщиха, че ще въведат вариант, с който ограниченията за неприсъствено обучение да бъдат преодолени. От кабинета предлагат децата да се върнат в училище, но само ако бъдат тествани два пъти седмично с разрешение на родителите. Това ще се извършва с т.нар. „щадящи“ тестове.
За учителите ще бъде въведено изискване за предоставяне на зелен сертификат. Те ще имат възможност да бъдат тествани и на място.
Контрол ще може да се извършва само от РЗИ (районни здравни инспекции), органите на МВР, общинските инспекторати и общинската полиция.
Служители на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще извършват проверки за спазването на мерките в заведенията за хранене. Главната инспекция по труда поема контрола над ограниченията за бизнеса.
Работодатели и органи по назначаване на всички администрации ще трябва да установят работно време между 07:30 и 22:00 ч., както и възможност 50% от работниците да работят от разстояние. И двете мерки ще бъдат прилагани, когато естеството на дейността го позволява.