В предаването „България сутрин“ бившият зам.-външен министър Любомир Кючуков каза, че погледите безспорно са насочени към седемте колебаещи се щата, които излъчват 93-ма електори.
„В момента във всички 7 щата нещата са в рамките на статистическата грешка. Динамиката е повече в полза на Доналд Тръмп. Промените ще бъдат повече в самите Щати, отколкото във външната политика на САЩ. Американското общество е все по-разделено. То е сериозно конфронтирано вътрешно. Разделителите линии са етнически, религиозни и социални. Има радикализация в обществото“, коментира бившият зам.-външен министър пред Bulgaria ON AIR.
Смяната на Байдън с Харис даде импулс, но Тръмп реагира веднага
„Особено в консолидацията на самия вот на демократите. Те бяха твърде неубедени в избираемостта на Байдън. Харис успя да обедини демократическия вот. След това Тръмп успя да вкара политическия дебат в удобното за него русло. Съдържателно – мигранти и икономика; инструментално – с всички обиди и квалификации, които съпътстват неговите изяви; като поле на действие – прехвърли целия дебат върху управлението на Байдън, за което Харис има отговорност“, обясни Кючуков.
Според него много по-важната тема е отношението към изборните и изборните резултати в САЩ. Ключово е съмнението в американската демокрация.
„През 2016 г. демократите оспорваха избирането на Тръмп. Във втория случай Тръмп оспорваше избирането на Байдън. По-различното сега е, че тези резерви се появят предварително, без да е известно кой ще победи“, припомни бившият зам.-външен министър.
Как ще се промени светът, ако Тръмп спечели
Кючуков отбеляза, че се очаква този път евентуалното управление на Тръмп да бъде доста по-реваншистко – по отношение на мигрантите, абортите… Очаква се управленският екип да бъде радикално променен.
„Няма да има влияние и промяна между двустранните отношения на България и САЩ. В национален план у нас ще има партии, които ще опитат да се приобщят към победата на единия или другия“, изтъкна бившият министър.
„Най-силно ще повлияе избирането на Тръмп върху САЩ и Европа, защото има натрупана много негативна енергия. За Тръмп НАТО е инструмент на американската външна политика, а не равноправен съюз на партньори. ЕС и НАТО взеха превантивни мерки срещу евентуалното избиране на Тръмп. В ЕС се заговори за стратегическа автономност. Създава се нов щаб на НАТО в Германия“, подчерта Кючуков.
По думите му целта на американската външна политика винаги е една и съща – глобалното лидерство, независимо кой е президент на САЩ.
Как смяната на президента на САЩ ще се отрази на Украйна
„На преден план в Европа изникват два въпроса: как свършва войната и кой плаща цената. При управлението на Байдън имаше 6-месечно забавяне на помощта“, каза Кючуков.
Той анализира, че наблюдаваме динамика във войната, която е негативна за Украйна на бойното поле.
„Вървим към преговори, но се наблюдава ескалация. А това не е най-прекият път към преговорите“, предупреди бившият зам.-външен министър.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…