Европа допуска намаляване на геополитическата си тежест в глобалните процеси на планетата. Първият такъв процес беше Brexit. Нахлуването на Русия в Украйна означава, че тя вече не е онази свещена земя, която не допуска провеждането на военни действия на нея. Това мнение изрази в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria доц. Косьо Стойчев, ръководител катедра „Регионална и политическа география” към СУ „Св. Климент Охридски“.
„Надявам се центробежните процеси да бъдат преодолени и да се превърнат в центростремителни. Всички държави членки на ЕС трябва да осъзнаят колко важна и значима е организацията Европейски съюз. Тя трябва да преосмисли някои свои политики и вътрешно поведение. Това засяга не само закупуването на енергийни ресурси“, коментира той.
Според доц. Стойчев трябва да се задълбочи действието на единните пазари по отношение на всички видове стоки, за да може Европа да съхрани своята водеща роля.
„На глобалната шахматна дъска“ Северна Америка израства изключително много, а Югоизточна Азия расте безпрепятствено – технологично, организационно, икономически, демографски, посочи анализаторът. „Въпросът е дали третият център – Европа – ще запази ролята, която имаше до този момент като водещ регион на планетата.“
Относно решението за общо закупуване на газ от страна на Европейския съюз доц. Стойчев каза, че това е мярка, която отдавна трябваше да се вземе, за да започне ЕС да функционира като единно цяло по отношение на енергийните си доставки. „Страните членки трябваше отдавна да подходят по този отговорен пазарно-единен начин. Русия се възползваше от това, че преговаряше с всяка страна по отделно и можеше да постигне максимална изгода за себе си за доста дълъг период от време“, смята той.
Доц. Стойчев отчете, че са допуснати сериозни геополитически пукнатини, които сега Европа опитва да запълни единствено с икономически мерки, което според него много често е крайно недостатъчно. По думите му планирането на геополитическите суровини, минерали, решаването на продоволствения проблем и развитието на цели сектори от икономиката са оставени за прекалено дълго време на течението на удобните ни евтини цени от Русия.
„Фактът, че Германия е допуснала Газпром да добие собствеността върху газовите ѝ хранилища е „изумителен“ и ни кара да се замислим колко много неща не са ни известни, за да разкрием пълната картина“, даде пример анализаторът. Той смята, че преговорният процес представлява отлагане на решението за диверсификация и предположи, че най-вероятно ще се търси средносрочна договореност от поне три години.
Колко време ще е необходимо на ЕС, за да търси алтернативни доставки на газ от други части на планетата? Как ще се отрази поредното отлагане на енергийния преход от поствъглищната ера? Трябва ли да се преразгледа и преосмисли Зелената сделка? Какви са недостатъците на евентуално плащане на газа в рубли? Каква е личната прогноза на доц. Стойчев за края на войната?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…