Categories: България

К-19 вдигнал цената на хляба с 10 стотинки

С около 10 стотинки се е повишила цената на хляба през последните няколко седмици, показват наблюдения на потребители, потвърдени от производители и търговци.

Производителите обясняват поскъпването на хляба с повишената цена на брашното заради по-голямо търсене, в основата на което е COVID-пандемията. “Тенденцията е в световен мащаб. При затварянето на големите ресторантьорски, транспортни и туристически сектори се освободиха огромни финансови ресурси, които бяха инвестирани в покупка на зърнени култури – първо, защото става въпрос за основната храна на хората, към която по принцип има повишено търсене, и второ, защото зърното има по-дълъг срок на годност. Това повишено търсене на зърно, с огромни парични ресурси, доведе до непознато през последните 6 години увеличение на цената на пшеницата“, коментира пред БНР Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България. По данни на Софийска стокова борса през ноември цената на хлебната пшеница надхвърля 360 лв. за тон, което е 20% повече от миналата година. “Очакваме цената й да продължи да расте, което ще се отразява и на цената на брашното”, заяви Кукушева.

Друга причина за покачване на цената на хляба през последните седмици са и по-големите разходи на производителите за запазване здравето и живота на заетите в бранша по време на пандемията.

“Нашите работници не работят от вкъщи. Те стават призори и тръгват от ранните часове на деня да изпълняват своите служебни задължения, те работят на първа линия“, коментира Марияна Кукушева. В немалко фирми част от работниците са напуснали заради страха от коронавируса. “Държавата поощри с немалък финансов ресурс хората на първа линия, но ние бяхме забравени. Този риск трябваше да бъде компенсиран от нас – увеличихме заплащането, за да мотивираме хората да работят”, заяви Кукушева.

Тя обясни, че в някои търговски вериги и по-малки магазини търговците продават хляб на промоционална цена. Тъй като законът за храните вече не позволява непродадения хляб да бъде връщан на доставчиците, търговците се принудени да свалят цената на непродадената до ранните следобедни часове стока.

От сдружението на хлебопроизводителите казват, че е трудно да се направи прогноза каква ще бъде цената на хляба след Нова година. Те отчитат, че се оскъпява енергията, транспорта, човешкият труд и не на последно място, цените на опаковките.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

САЩ променят курса. Крим вече “не подлежи на обсъждане”

Според президента на САЩ Доналд Тръмп Украйна е загубила Крим преди много години и полуостровът…

един час ago

Зам.-кметове засадиха японски вишни в „Зелената алея на бъдещето“

Зам.-кметове засадиха японски вишни в „Зелената алея на бъдещето“ в Стара Загора, съобщиха за ЗАРАТА…

един час ago

“Подъл терористичен акт”. Защо Индия и Пакистан са в дипломатическа криза

Смъртоносна атака срещу туристи в конфликтен район изостри отношенията между Индия и Пакистан и привлече…

2 часа ago

Стреми ли се българското правителство САЩ да махне санкциите на Пеевски

Бойко Борисов очаква Пеевски да бъдe изваден от списъка на санкционираните от САЩ за корупция.…

2 часа ago

Развръзка на аферата “Осемте джуджета”. Изземването на бизнеса на Златанови окончателно е нищожно

Изземването на част от бизнеса на Илия Златанов и сина му Явор Златанов от издирвания…

3 часа ago

Нов общински съветник и ВрИД кмет положиха клетви

Нов общински съветник и ВрИД кмет положиха клетви на сесията на Общинския съвет в Стара…

3 часа ago