Categories: Бизнес

Лагард: Инфлацията може да се задържи по-дълго от очакваното, но ще се забави

Снимка: Bloomberg L.P.

Инфлацията може да остане по-висока за по-дълго от очакваното, но ще се забави през 2022 г. Това заяви управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард по време на пресконференция след заседанието на банката в четвъртък.

През последните месеци покачването на цените в еврозоната достигна рекордно равнище. По думите на Лагард основната причина за това е била поскъпналата енергия, която доведе до ръст в цените в много сектори. Поскъпналите цени също са били двигател на инфлацията.

Имаме нужда повече от всякога да поддържаме гъвкавостта и опциите в провеждането на паричната политика. Управителният съвет продължава да има готовност да приспособи всичките си инструменти при необходимост, за да подсигури, че инфлацията ще се стабилизира до целта си от 2% в средносрочен план“, увери Лагард.

На заседанието си в четвъртък европейският регулатор реши да остави основните си лихвени проценти без промяна, докато инфлацията в еврозоната не се забави до целевото равнище от 2%.

„Управителният съвет [на ЕЦБ] очаква основните лихвени проценти да останат на същото ниво или по-ниско, докато инфлацията не достигне 2% много преди края на прогнозния си период и [не остане] на това ниво до края му“, посочват от банката в съобщението. От регулатора изтъкват, че това предполага и „преходен“ период, в който инфлацията ще е умерено над целевите равнища.

Централната банка остави и без промяна плановете си по отношение на пандемичните програми за покупки на нетни активи.

Програмата за покупки на нетни активи PEPP ще бъде прекратена в края на март 2022 г., но може да бъде удължена при необходимост. „Покупките по PEPP могат да бъдат продължени, при необходимост, за да се отговори на негативните шокове, свързани с пандемията“, посочват от банката.

Колкото до програмата за покупка на активи APP, очакванията на ЕЦБ са покупките да приключат малко преди банката да започне да повишава основните си лихвени проценти.

Икономиката на еврозоната продължава да се възстановява и пазарът на труда продължава да се подобрява допълнително. Растежът може да е потиснат през първото тримесечие, докато сегашната пандемична вълна продължава да натежава на икономическата активност“, каза още Лагард, която обясни, че недостигът на суровини и служители все още свива продукцията на някои сектори.

Управителят на европейския регулатор обаче посочи, че икономиката на Стария континент отново ще набере инерция през годината заради силното вътрешно търсене.

„Продължаваме да смятаме, че рисковете за икономическите перспективи са балансирани – икономиката може да отчете по-силни резултати от очакваното, ако потребителското доверие се повиши и домакинствата започнат да спестяват по-малко от очакваното. От друга страна, въпреки че несигурността, предизвикана от пандемията, е отслабнала, то геополитическото напрежение се увеличава. Устойчиво високите цени на енергията може да свие повече потреблението и инвестициите“. предупреди още централният банкер.

Лагард неочаквано посочи, че спрямо декемврийските прогнози на ЕЦБ, рисковете пред инфлационните перспективи са се влошили, особено в краткосрочен план.Ако ценовият натиск премине в по-високо от очакваното покачване на заплатите, или икономиката се върне по-бързо към пълния си капацитет, инфлацията може да се окаже по-висока“, каза Лагард.

https://www.investor.bg/

Arhiv