Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: Bloomberg LP |
Бившият министър на финансите на САЩ Лорънс Съмърс предупреждава, че неуспешното справяне с прекомерната инфлация може да доведе до преизбирането на бившия президент Доналд Тръмп.
В поредица от постове в Twitter Съмърс коментира, че назначенията на администрацията на президента Джо Байдън във Федералния резерв трябва да признаят предизвикателството, което поставя инфлацията, и трябва внимателно да калибрират и комуникират политиките на централната банка, предава Bloomberg.
Намаляването на тарифите е най-важната политика от страна на предлагането за борба с инфлацията, казва Съмърс, който ръководеше Министерството на финансите от 1999 до 2001 г.
Той също така препоръчва на Фед да ускори намаляването на покупките на активи.
„Прекомерната инфлация и усещането, че тя не се контролира, помогнаха за избирането на Ричард Никсън и Роналд Рейгън. Това рискува да върне Доналд Тръмп на власт“, пише Съмърс, който също е платен сътрудник на Bloomberg.
„Има една мъдра апокрифна поговорка, която често се приписва на Кейнс: когато фактите се променят, аз променям мнението си. Какво правим? След години на застъпничество за по-експанзионистична фискална и парична политика промених виждането си“, посочва Лари Съмърс във връзка с паричната политика на Фед.
„Първо, нека не комбинираме грешки, които вече са направени с твърде много фискални стимули и прекалено разхлабена парична политика“, казва той в отделен пост в Twitter.
Според него пакетът на Байдън, който предвижда мащабни инвестиции в инфраструктура и социални услуги, например грижи за деца, ще увеличи капацитета на икономиката, но ще има само незначително въздействие върху инфлацията.
Съмърс казва, че Фед трябва да даде сигнал, че основният риск е прегряването и да ускори темпът на свиване на покупките на активи. Предвид бума на цените на жилищата покупките, свързани с ипотеки, трябва да спрат незабавно, препоръчва той.
Той заключава, че прегряването на икономиката е за предпочитане като проблем пред пандемия или финансова криза, но това пак може да застраши просперитета и общественото доверие, освен ако не бъде признато и адресирано подходящо.