Има няколко версии за името на селото. Едно от преданията гласи, че името на селото е свързано със славянския бог Хърс, наричан още „Дажбог“. 3а това има известно основание, защото в селото действително има много слънце, разположено е на припек по южните склонове на Средна гора.
Поради топлия климат виреят и субтропични растения: смокини, райски ябълки, хинап, нарове и други. Според друга легенда селото носи името на легендарния Хрищян войвода, който се борил против турските завоеватели и загинал на връх Медвен, близо до Хрищени.
Според едно от преданията селото е основано от християни, възприели християнството през римското владичество. Позовавайки се на това предание може да се твърди, че населението още тогава е българско. Езикът, с който си служат хората тук е официалния български, без диалектни изрази. Доказателство е, че всички наименования на полски и горски местности в землището на селото са български.
От османското владичество са се запазили само някои турски наименования, като Хаджиолова кория, собственост на Хаджиолу Алия по онова време, хълма „Баченик“/наблюдателница/, „Кара кория „/Черна гора/, „Тъомбелеците“/звънците/.
За броя на населението от заселването на селото до османското владичество няма никакви данни. Едва в края на османското владичество, по сведения на стари хора се установява, че селото имало 40 български и 30 турски къщи. След освободителната руско-турска война остава само българското население. Двете къщи роми привлекли и други и към настоящия период са над 100 домакинства. Хрищенци вземат участие и е трите войни, сражават се с неописуема смелост и решителност, загиват общо 77 души.
След освобождението на България от петвековното турско робство нашият многоизстрадал и героичен народ започва усилено да строи училище и читалище за своето просветно и културно издигане.
В село Хрищени, в селото на легендарния Хрищян войвода, на 01.01.1901 г. група будни младежи основават дружество-читалище с наименование ,,Земеделец“ под ръководството на Стефан Генчев, чийто име носи днес 110 годишното читалище.
В периода след Освобождението до настоящия момент много хрищенци са дали и дават своя принос за историческото, общественото, икономическото и духовно развитие на селото и общината.
Хрищени е най-голямото село в Община Стара Загора, неговите жители са над 2100 човека.
В селото има детска градина с над 65 деца, в училището се обучават около 127 деца. Не липсват развлекателни заведения и магазини, фризьорски салон за жените и бръснарница за мъжете. И шофьорите са улеснени в селото от изградената модерна бензиностанция и газстанция, европейска аптека в центъра, която се ползва и от съседните села, в непосредственна близост е и здравната служба.
За младите хора, училището, детската градина, кметството и всички желаещи има интернет връзка. Пенсионерите също не отстъпват по мероприятия. Грижовно и отговорно пазят клуба на пенсионера, място за отдих, ежемесечни сбирки и отпразнуване на рожденни дни и други поводи.
Женско дружество „Надежда“ е пък за жените от средна възраст, с песни и хора и много веселба огласят селото всеки петък. Обединяващо звено е Читалище „Стефан Генчев“ и известната група за автентичен фолклор.
Местоположението на селото, добрата комуникация и близост до града са предимство и предпоставка за развитие на бизнес в село Хрищени.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…