Categories: България

Леда Милева сама превела „Зайченцето бяло“ на английски

На 5 февруари 2013 г., точно на рождения си ден, умира Леда Милева. Голямата писателка, поетеса и преводачка си отива тихо в съня си, навършвайки 93 г. Тя си извоюва собствено място в българската литература, неподвластно на сянката на ерудита – нейния баща Гео Милев.

„Иска ми се стихотворенията, които пиша, да направят децата мъничко по-умни, по-честни, по-добри. Да им дават сили за борба срещу грозното, за да побеждава красотата… Научете децата от малки да запомнят, че не е толкова важно колко книги са прочели, а какво са научили от тях“, споделя незабравимата Леда Милева.

Освен поетеса, Леда Гео Милева е преводачка, детска учителка, народна деятелка на изкуството и културата, общественичка, дипломат. Тя е авторка на стихове и пиеси за деца и на преводи от английски, руски и френски.

Първото си стихотворение Леда Милева пише на 9 години. Споменава го Ангел Каралийчев, който е автор на предговора на книгата ? „Весели балони. Детски стихове и гатанки“, издадена през 1963 г.

Тревичките почиват,

цветенцата заспиват,

а от небето сиво

се сипят мълчаливо

белите снежинки

като в картинки…

Така дъщерята на Гео Милев започва да пише детски песни и стихове – от „Зайченцето бяло“, което всички знаем, за да се стигне до детски пиеси и преводи от английски. Била е редактор в различни издателства, директор на телевизията, завежда редакцията за детски предавания в Радио „София“, представител на България в ЮНЕСКО, а също и председател на Съюза на преводачите, авторка на повече от 30 стихосбирки.

Лекотата в писането при Леда Милева остава характерна за нея дори в по-късните й години. Когато поетесата така и не успява да одобри нито един превод на английски език на стихотворението си „Зайченцето бяло“, защото държи текстът да остане верен на музиката на Петър Ступел, тя просто сяда и сама превежда стиховете на английски.

Леда Милева е родена на 5 февруари 1920 г. в София в семейството на поета Гео Милев. Тя е по-голямата от двете дъщери на поета.

Средното си образование получава през 1938 г. в Американския колеж в София. През 1940 г. завършва Института за детски учителки в София. От 1938 до 1941 г. следва в Юридическия факултет на Софийския университет.

След Втората световна война, от 1944 до 1951 г., е ръководител на детско-юношеските предавания в Радио „София“. През 1951 – 1956 г. е редакторка в издателствата „Народна младеж“ и „Български писател“, а от 1956 до 1960 г. редактира списание „Дружинка“. Член е на Съюза на българските писатели от 1947 г. От 1966 до 1970 година е генерален директор на Българска телевизия.

През 1960 – 1980 г. е заместник-председател и председател на българския ПЕН клуб. От 1970 до 1972 г. е заместник-началник на отдел „Печат и културно сътрудничество“ при Министерство на външните работи. След това, до края на 1978 г., е посланик, постоянен представител на България в ЮНЕСКО, Париж. През 1979 г. ЮНЕСКО издава нейни стихове на френски език в серията „Представителни творби на световна литература“.

От 1979 до 1989 г. е председател на Съюза на преводачите в България, създател на списанието за чуждестранна литература „Панорама“ и негов главен редактор от 1980 до 1991 г. Народен представител е в Осмото и Деветото народно събрание и Седмото велико народно събрание.

Леда Милева е авторка на повече от 30 стихосбирки за деца, театрални и радио-пиеси, превеждани на английски, френски, немски, руски, полски и други езици. Автор е на множество статии по проблемите на литературата, превода и международното културно сътрудничество. Преводачка е на съвременна американска, английска и африканска поезия.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.