Снимка: БГНЕС |
Лекари настояват да остане смесената система за рецептите и да има възможност тя да е електронна и хартиена.
Според общопрактикуващия лекар д-р Гергана Николова това е необходимо, защото може да има проблем с медици, които не разполагат с необходимото електронно оборудване и не работят с НЗОК.
„Те нямат конфигурация, която позволява предписването на медикаменти по електронен път. Това са хора, които не можем да задължим, само защото ще упражняват професията си, да бъдат снабдени с електронни устройства“, обясни пред Нова тв тя.
„Ако този човек не работи по „Здравна каса“, не отчита амбулаторни листове – следователно компютър не му трябва. Често правим и домашни посещения. Налага се по много поводи. По какъв начин ще стане предписването на електронна рецепта в подобни случаи? Пациентът ще трябва да се върне втори път в кабинета ли?“, попита тя.
По думите ѝ някои лекарства се приготвят по прескрипция, защото не са в готов търговски вид. „Химичните съставки, по които се приготвят не са вкарани в системата“, подчерта д-р Николова.
По думите ѝ от 1 юни цялата информация за терапията на пациента е записана в амбулаторни листове, които се подписват при всеки преглед.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…