„През последните години се наблюдава тенденция, при която се увеличава честотата на случаите на пациенти с доказан рак на простатната жлеза. Има данни от информационна система от 2022 г., че в световен мащаб броят на случаите на пациенти с диагностициран карцином на простатната жлеза са около 1,5 млн., като 400 000 от случаите завършват фатално“, каза специалистът онколог д-р Даниела Джаджева в „България сутрин“.
Тя напомни, че в момента тече кампанията за ранна диагностика „Не пропускай“. По думите ѝ този тип кампании, насочени в стимулиране на пациентите към профилактика, ранно диагностициране и своевременно лечение, са много важни.
„Ако заболяването бъде хванато в ранен стадий, е лечимо. След това пациентите водят добър начин на живот, периодично се проследяват“, коментира д-р Джаджева пред Bulgaria ON AIR.
„Профилактичните прегледи, както и самите скринингови програми, представляват програми, които целенасочено търсят асимптомни пациенти, които са в рисковите групи. В частност при карцинома на простатната жлеза, такива рискови групи са пациенти на възраст над 50 години. Те включват изследване на маркер. Проследяването се осъществява един път в годината“, уточни специалистът.
При повече от 50% заболяването протича асимптомно, изтъкна д-р Джаджева.
„В повечето болници в България при наличието на злокачествено образование пътят на пациента към лечението се определя от мултидисциплинарен екип. Целта му е да осигури персонално отношение на пациента. Екипът се състои от различни специалисти. Когато се стигне до лечение на напреднало заболяване, лечението се поема от Здравната каса“, обясни тя.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…