„Наблизо няма банкомат и всъщност като пазаруваш в магазин до 10 лева не ти разрешават с карта да плащаш и трябва да обикаляш, за да намериш банкомат“, каза туристката Людмила Зашева.
Тя е избрала да почива в Равда и ѝ се налага да обикаля курортното селище, за да търси банкомати.
Според създателя на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова, политика на банките е да намаляват броя на банкоматите.
„По този начин те спестяват от своите средства, които инвестират в това да поддържат тези банкомати, да осигурят тяхната охрана“, каза тя.
През летния сезон обаче и за хората, които живеят в малките населени места, това може да се окаже проблем.
„Когато трябва да платят в магазин, където например няма и ПОС терминал, това означава да отидат в най-близкото населено място където има банка или банкомат да теглят и тогава да ползват парите си“, допълни Руменова.
От бизнеса по морето казват, че банкомати в големите градове има достатъчно, но проблемът е, че при разплащане чрез ПОС терминал в магазини, заведения и места за настаняване, тежестта пада върху търговеца.
„Морската градина на Бургас и Варна, които се посещават от много туристи, има банкомати, но ние имаме и други обекти, които са в гора, така че отговорът е двузначен. Плащанията наистина вече над 50% минават може би по банка, което между другото е в ущърб на бизнеса, защото таксите там се удържат от конкретната фирма и конкретния бизнес“, коментира мениджърът на заведения и хотели по морето Манол Тодоров.
Експертите съветват туристите да се интересуват предварително за местата където отиват, има ли банкомати и може ли да се плаща с ПОС терминал, за да е спокойна почивката им.
Вижте повече в репортажа на Bulgaria ON AIR
Днес, 24 декември 2024 г., най-търсената дума в Google в България е "Бъдни вечер". Това…
„Игри на волята“ е едно от най-популярните риалити предавания в България, което привлича зрители с…
Гладиаторите са емблематична част от историята на Древен Рим, известни със своите смъртоносни битки в…