Лидерската декларация от срещата на върха на Г-20 разгневи Киев

Заключителната декларация на Групата на 20-те най-големи икономики (Г-20) в Индия разгневи Киев заради отказа да осъди Москва за агресията ѝ срещу Украйна.

Осемнадесет месеца след пълномащабното нахлуване на Русия Украйна се опитва да набере инерция в контраофанзивата, която се провежда на три фронта.

„Благодарни сме на партньорите, които се опитаха да включат силни формулировки в текста“, написа във Фейсбук говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко.

„Въпреки това, по отношение на руската агресия срещу Украйна, [Г-20] няма с какво да се гордее“, добави той.

Окончателната декларация разкри острите разногласия по отношение на руската инвазия в Украйна, като домакинът Индия успя да накара участниците да се съгласят с окончателното изявление само след като смекчи формулировката за войната на Москва срещу съседката ѝ.

В изявлението се говори за „човешкото страдание и допълнителните отрицателни последици от войната в Украйна“, но не се споменава нахлуването на Русия.

„Всички държави трябва да се въздържат от заплаха или използване на сила с цел придобиване на територия (…) на която и да е държава“, се казва в декларацията.

„Използването или заплахата за използване на ядрени оръжия е недопустимо“, пише още в документа, който се позовава на Устава на ООН.

Германският канцлер Олаф Шолц каза, че блокът не се е отказал от нито една от позициите си и добави, че фактът, че Москва е подписала споразумението, е важен.

Шолц изрази одобрението си, че в декларацията се подчертава „териториалната цялост“ на всички страни, въпреки че документът не осъжда изрично Русия за нахлуването в съседна Украйна.

„Възможността, която имаме, е текст или липса на текст, и според мен е по-добре [да имаме] текст. Поне ако те [руснаците] не го изпълнят, ще знаем още веднъж, че не можем да разчитаме на тях“, каза дипломатът.

Консенсусът дойде изненадващо, тъй като групата е дълбоко разделена по отношение на войната в Украйна. По-рано западните държави настояваха за силно осъждане на Русия в лидерската декларация, докато други страни настояваха тя да бъде съсредоточена върху по-широкообхватни икономически въпроси.

В декларация се призовава и за прилагане на черноморската инициатива за безопасен превоз на зърно, храни и торове от Украйна и Русия. Москва се оттегли от споразумението през юли, като твърди, че не са били изпълнени нейните искания за прилагане на паралелно споразумение за облекчаване на правилата за руския износ на храни и торове.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv