Лидерът на бойците, който свали Асад. Кой е Абу Мохамад ал-Джулани

В продължение на години Абу Мохамед ал-Джулани е сравнително неизвестен лидер на бойци в Сирия. 42-годишният мъж стана известен, след като застана начело на зашеметяващата военна офанзива, която свали дългогодишния сирийски президент Башар ал-Асад.

В неделя президентът се оттегли от поста след 24-годишно управление и получи политическо убежище в Русия. Новината идва, след като бойците в Сирия обявиха контрол над столицата Дамаск след едноседмична офанзива.

Когато в неделя командирът Джулани триумфално обяви „превземането на Дамаск“ в телевизионно обръщение, той използва истинското си име – Ахмед ал-Шараа – вместо псевдонима си Абу Мохамед ал-Джулани. Кой е той?

Джулани, ръководител на обявената от Съединените щати за терористична групировка Хаят Тахрир аш Шам, отдавна се опитва да промени публичния си образ. Той публично се отказа от връзките си с Ал Кайда и се опита да се представи като прагматичен и толерантен лидер.

Степента на тази трансформация ще бъде подложена на изпитание, тъй като Джулани, за чиято глава е обявена награда от 10 млн. долара, и Хаят Тахрир аш Шам се подготвят да играят важна роля в Сирия след идването на Асад на власт.


Сирийски бойци дефилират по улиците на Хомс през нощта на 8 декември 2024 г.

Ислямистката групировка Хаят Тахрир аш Шам иска да създаде в Сирия държава, управлявана от ислямското право. Тя е в съюз с няколко по-малки войнствени ислямистки групи, в някои от които се включват чуждестранни бойци от Европа и Централна Азия.

Аарон Зелин от Вашингтонския институт нарича членовете на групировката „политически джихадисти“. По думите му „Джулани и Хаят Тахрир аш Шам са по-прагматични по отношение на политиката – те са нещо средно между традиционните политически ислямисти и това, което наричаме глобални джихадисти“ като членовете на Ал Кайда и екстремистката групировка Ислямска държава.

„Хитрият“ Джулани

Джулани е роден през 1982 г. в Саудитска Арабия в семейството на сирийци, дошли от окупираните от Израел Голански възвишения.

Ранните години на неговата войнствена дейност са неясни. Смята се, че се е присъединил към Ал Кайда в Ирак след американската инвазия през 2003 г.

През 2012 г. Джулани основава Джабхат ан-Нусра или Фронт Нусра – сирийският клон на Ал Кайда.

Базирана в северозападната сирийска провинция Идлиб, организацията неколкократно променя името си и се дистанцира от „Ал Кайда“. През 2017 г. се слива с други опозиционни групировки и се нарича Хаят Тахрир аш Шам.

По-рано Джулани носи тюрбан и дълга брада и облича военна екипировка. По-късно той се отказа от отличителните белези на военен лидер, като сега предпочита да носи сака, да се подстригва късо и да дава интервюта за западни медии.

Лидерът на Хаят Тахрир аш Шам е „хитър и целеустремен в постигането и укрепването на властта за себе си и своята организация“, казва Филип Смит, експерт по шиитските милиции.

Въпреки промяната на имиджа му и опитите му да се превърне в прагматик и умерен човек, опасенията по отношение на Джулани и неговата група остават заради предполагаемите нарушения на правата и връзките им с терористични групи.

В изявление от 2013 г., в което обявява Джулани за терорист, Държавният департамент на САЩ споменава за самоубийствените атентати, извършени от фронта му Нусра и казва, че „насилствената, сектантска визия“ на неговата група е в противоречие със стремежите на сирийското общество.

„Екстремизмът и терористичната идеология нямат място в Сирия след Асад“, се казва в изявлението.

През 2017 г. посолството на САЩ в Сирия пише в социалните медии, че Вашингтон остава „ангажиран с изправянето“ на висши фигури от сирийската мрежа на Ал Кайда „пред правосъдието“, включително Джулани.

Основната цел на Хаят Тахрир аш Шам е била да свали правителството на Асад, но вторичната ѝ цел е да „изгради институции, които да бъдат полезни за сирийците“, казва Зелин.

„Очевидно е, че те са имали опит да направят това в Идлиб“, добави той.

По думите му ако Джулани и Хаят Тахрир аш Шам спазят обещанията си за толерантност и приобщаване, премахването от списъка с терористи може да отнеме години.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv