На 5 март Генералната прокуратура в Беларус обяви, че Циханоуска е се издирва за „престъпления срещу обществения ред, обществената безопасност и държавата“ и затова до Литва е отправено искане за екстрадицията ѝ. Скоро след това външният министър на страната Габриелиус Ландсбергис излезе с официално изявление, от което стана ясно, че Вилнюс ще отхвърли молбата от Минск.
„Литва беше, е и ще бъде каменна стена, зад която всички демократични сили, преследвани от режими, могат да намерят убежище. Следователно всички, получили убежище в Литва, могат да се чувстват в безопасност – те няма да бъдат предадени на преследващите ги режими заради борба за демокрация, свобода на словото или религията. Нашият отговор към Беларус е – няма да разгледаме вашето искане“, заяви Лансдбергис.
Святлана Циханоуска участва в президентските избори в Беларус миналия август, след като съпругът ѝ беше вкаран в затвора, докато планираше да издигне собствената си кандидатура. След вота Циханоуска обяви, че го е спечелила и отхвърли победата на Лукашенко. Тя не беше призната и от САЩ и Европейския съюз, а преди седмица Брюксел удължи наложените санкции на представители на режима на Лукашенко с една година.
Междувременно беларуските власти започнаха наказателно дело срещу една от най-известните правозащитни организации в страната и задържаха няколко от членовете ѝ. Става въпрос за групата за правата на човека „Вясна“, която обяви на 5 март, че е заподозряна за финансиране и нематериална подкрепа на незаконни протести, които нарушават обществения ред.
Общо четирима правозащитници са задържани. Преди това силите за сигурност са претърсили офисите на групата и са отвели за разпит нейни членове в рамките на няколко отделни разследвания.
От „Вясна“ излязоха с изявление, в което отрекоха с дейността си да са нарушили закона и декларираха, че ще продължат да помагат на „жертвите на политически репресии и масови нарушения на правата на човека“.
„Вясна“ никога не е била организатор на каквито и да било насилствени действия и винаги е подкрепяла мирното прилагане на граждански и политически свободи“, се казва още в изявлението на правозащитната група, която е една от основните независими организации, коите следят и докладват за изтезания, масови арести и политически затворници.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.