Легендата разказва, че иконата е открита в местността, високо в планината, преди повече от 4 века от две овчарчета. Смята се, че светинята е била скрита в пещера, за да я запазят от набезите на османците. След това е оставена в манастира, но отново изчезва. Като чудо след това отново в открита в местността „Клувията“.
В ранната утрин по традиция се плете венецът от цветя, който се слага на чудотворната икона. Вярващите изминават 5-километрово разстояние от Бачковския манастир до местността „Клувията“ пеш. Пътят е тесен и стръмен.
След като литийното шествие пристигне по обяд на мястото, където е открита иконата, ще бъде отслужена литургия, ще бъде даден и курбан за здраве. В късния следобед иконата се връща отново в манастира.
Тъй като чудотворната икона е от XI в. и се нуждае от специални грижи, шествието носи точно нейно копие, а оригиналът остава в манастира.
Това е най-старият църковен ритуал у нас. Вече близо 400 години литийното шествие повтаря пътя на иконата. Вярва се, че на този ден нейната чудотворна сила е най-голяма.
Освен да се помолят пред иконата, миряни от страната и чужбина идват на това място и за да ѝ благодарят, че ги пази от злини.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Дупница е един от важните градове в Южна България, разположен в подножието на Рила и…
Град Дунавци, разположен в Северозападна България, в община Видин, е малък, но с интересно историческо…
Град Дулово, разположен в Североизточна България, в област Силистра, е интересен със своята история, култура…