[ad id=“225664″]
Той говори след срещата в Москва между българския премиер Бойко Борисов с руския президент Владимир Путин.
Преди това Борисов се видя с колегата си Дмитрий Медведев и благодари на Алекперов за тази среща.
„Там (в България – б.р.) правим малък нефтохимически комплекс за преработка на пропилен и нискооктанов бензин. Това ще бъде модернизиране на старото производство“, уточнява Алекперов.
При това „Лукойл“ няма намерение да увеличава броя на бензиностанциите си в България В момента мрежата, принадлежаща на руската компания, наброява 221 станции.
Борисов благодари на шефа на „Лукойл“ за срещата с Медведев.
[ad id=“263680″]
„Лукойл“ разглежда възможността за изграждането на високотехнологични мощности за производството на не по-малко от 150 000 тона пропилен годишно в своя нефтокомбинат в България, обяснява пред РБК представител на концерна. Компанията е собственик на най-големият на Балканите нефтокомбинат – „Лукойл-Нефтохим Бургас“, който преработва близо 6,5 милиона тона петрол годишно (мощността му е 9,5 млн. тона годишно). Сроковете и размерите на финансиренито в момента се обсъждат, допълва представителят.
[ad id=“236993″]
„Лукойл“ вече произвежда близо 70 вида прапелун в две свои предприятия – „Ставролен“ в руския град Будьоновск и в българския си комбинат „Лукойл-Нефтохим Бургас“. Според оценка на Андрей костин – шеф на информационно аналитичния център Rupec, в „Ставролен“ се произвеждат 100–140 хиляди тона полипропилени годишно, а в Бургас – до 80 000 тона.
Костин изтъква, че 150 000 тона полипропилен е малък обем нефтохимическа продукция, който ще намери купувач в Европа и Турция, като се има предвид, че пазарът за полимери е в етап на растеж. Стойността на новия комплекс ще зависи от техническите процеси на производството му – модернизирането на действащите установки с разширяването на мощностите им за производство само на полипропилени може да струва „десетки и стотици милиони евро“, а строителството на ново предприятие за производството на продукцията чрез пиролиза – „стотици милиони и милиарди евро“.
[ad id=“236999″]
Аналитикът Евгения Дишлюк от Газпромбанк оценява стойността на реализирането на проекта по производството на полипропилен в България на 1 милиард евро, а срока на строителството на комплекса – на 3 години.
Източник: clubz.bg