Инфлацията вече не е временно явление. Има няколко други фактора, които започнаха да действат и назряха още преди няколко години. Светът е в много голямо преструктуриране. Това коментира в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria финансистът Любомир Дацов, бивш заместник-министър и член на Фискалния съвет.
„Има комбинация от фактори, не бива да опростяваме нещата – факт е, че част от инфлацията, особено в енергийния сектор и тази, която е свързана с потребителските стоки, е следствие и на моментни фактори“, анализира ситуацията той.
Дацов даде пример с прекъсването на доставките, търсенето на енергия, несъвършенството на регулациите в повечето от държавите, започналите, но недовършени структурни реформи в енергийния сектор, политическата обстановка.
Финансистът подчерта, че има съвпадение с „основата, която е нагоре, и допълнителните фактори, които изострят допълнително ситуацията“.
„Ще се променят ли тези фактори в обозримо бъдеще? До средата на идната година проблемът с прекъсването на веригите на доставки ще изчезне и ще постави началото на нов процес“, прогнозира финансистът.
Той очаква част от инвестициите в Китай да се насочат в други области.
“Например, ние можем да спечелим от това, което се нарича реиндустриализация (местене на нови производства вследствие на това, че има нови модели на доставки и нови технологии). През следващите години нищо чудно да наблюдаваме завръщането на индустрията в Eвропа, нов тип икономика“, смята Любомир Дацов.
„Ако таргет зоната беше процент и половина, 2 – 2,5%, то ние ще наблюдаваме нещо от типа на 3,0 – 3,5 до 4% максимум инфлация през следващите една-две години, което много ще зависи от политиките на отделните държави“, посочи той.
Финансистът очаква инфлацията в нашата страна да бъде малко над средното световно и европейско ниво поради несъвършенствата във функциониране на пазарните системи и силните изкривявания, които има в България.
Защо ЕЦБ говори за нарастващи признаци на надценяване на пазара? Има ли баланс на пазарите на имоти? Подценена ли е предварителната прогноза на НСИ? Факт ли е, че и ЕЦБ и Фед не оцениха навреме завоя в икономиката и бяха прекалено експанзивни, подпомагайки някои негативни процеси, които се случват в отделните страни членки? „Малък“ ли е проблемът с дълговете? Правилна ли е българската фискална политика? Защо не трябва да има предварително индексиране на заплатите? Какви са предизвикателствата на парите, които ще влязат от Националния план за възстановяване и устойчивост?
Отговорите на тези въпроси ще чуете в разговора във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
Проксел Потент е хранителна добавка, предназначена да подпомогне здравето на простатата и да подобри мъжката…
Руският президент Владимир Путин се извини на президента на Азербайджан Илхам Алиев за падналия по-рано…
Двама пътници и член на екипажа на самолета на Азербайджанските авиолинии, който се разби в…