Categories: България

Людмила Петкова: Може да връщаме пари от Плана за възстановяване

Първото плащане по ПВУ е вид авансово, следващите са свързани с инвестиции и реформи. Ако не изпълним три от инвестициите по второто плащане, може да се наложи да върнем част от парите по първото плащане, защото всяко неизпълнение на реформа се оценява. Това предупреди министърът на финансите Людмила Петкова.

Например, нашето второ плащане от 653 млн. евро е оценено. Но ако три реформи правят повече от 653 млн. евро, може да се наложи да върнем част от парите, обясни тя.

На въпроса разчита ли се вече този негативен план в бюджета и откъде могат да дойдат тези пари, тя каза: Към днешна дата не сме го разчели, защото вярвахме, че Народното събрание ще приеме двете решения и бяхме подготвени на днешното заседание на правителството да приемем нужните документи, и да ги изпратим на ЕК. В момента служебното правителство няма мандат да продължи преговорите с ЕК, въпреки че бяха проведени много срещи, беше повет ангажимент, защото вярвахме, че тези промени ще бъдат приети, а те не бяха разгледани от парламента.

А на въпроса ще застраши ли това влизането ни в еврозоната, Петкова отвърна: На този етап не мога да го кажа, но съществува значителен риск.

Предложенията ни са свързани с някои инвестиции, които не могат да бъдат извършени до края на плана – август 2026 г. Идеята е парите да бъдат пренасочени. Има две решения в Народното събрание. Едното е свързано с пътната карта за климатична неутралност. Това е свързано с второто плащане. България е единствена в ЕС, която не е получила второто плащане по плана. Пътната карта е за 266 млн евро плащане. Това са повече от 30% от второто плащане – 653 млн. евро, обясни тя.

Този проект на решение ще даде мандат на правителството да продължи преговорите с ЕС. 479 млн. лв. пък са средства по глава Repower. А само България няма такава, продължи Петкова.

Най-късно трябва да бъдат изпратени промените 15-20 октомври, за да успее комисията да приеме промените по плана и България да не загуби средства, посочи финансовият министър.

Ако не се получи финансиране по плана, средствата трябва да бъдат осигурени от националния бюджет. По отношение на инвестициите, които са започнали, но не са довършени, ако не се промени планът и не се осигурят средства, те трябва да се довършат с национално финансиране, каза тя.

Министърът на енергетиката Владимир Малинов пък обясни, че промените свързани с Repower, са били представени пред синдикатите и текстът, който е трябвало да бъде приет от парламента, е бил разработен съвместно с тях и синдикатите от “Мини Марица- Изток” и “Маришкият басейн”.

“Съставена е работна група със заповед на министър-председателят, направен е цялостен анализ на буферните паркинги и собствеността им. Ще излезем с доклад до премиера с краткосрочни и дългосрочни мерки. Последните включват изграждане на държавни буферни паркинги. В краткосрочните мерки влизат срещи и с представителите на съседните държави за синхронизирани действия, които да намалят времето за престой. Но по принцип разработваме цялостна концепция за модернизация на ГКПП, които са с фокус върху тези, които не са със страни от ЕС”, коментира още Петкова по проблема с буферните паркинги по границата, пише „24 часа“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv