Люис Хамилтън спечели четвъртата си титла във Формула 1

Люис Хамилтън (Великобритания, „Мерцедес“) спечели четвъртата си световна титла във Формула 1, след като завърши на девето място в Гран при на Мексико. Неговият пряк конкурент за първото място Себастиан Фетел (Германия, „Ферари“) остана едва четвърти, докато победител в мексиканския кръг стана Макс Ферстапен (Холандия, „Ред Бул“) с време 1:36:26.550 часа за 71 обиколки. Подиума допълниха Валтери Ботас (Филандия, „Мерцедес“) и Кими Райконен (Финландия, „Ферари“).

Освен че спечели световната титла два кръга преди края, Хамилтън стана и най-успешният британец във Формула 1, след като заслужи един трофей повече Джаки Стюърт. По две купи имат Греъм Хил и Джим Кларк.

[ad id=“218001″]

Състезанието започна с много агресивна атака на Макс Ферстапен за първото място, което Фетел държеше от квалификациите в събота. Пилотът на Ред Бул спря късно в първия завой и направи контакт с германеца, който пък се сблъска с наближаващия от задна позиция Хамилтън. В следствие на това британецът спука гума, а Фетел увреди предната част на болида си и двамата се прибраха в гаражите на своите отбори, където получиха гуми с мека смес за нова атака на челните места.

Даниел Рикардо също направи летящ старт, но се оттегли с фатален дефект в третата обиколка, а по това време неговият съотборник Ферстапен летеше по пистата и въртеше поредица от рекордни обиколки. В десетата обиколка от общо 71 той караше с над четири секунди пред Валтери Ботас и с повече от 12 пред Естебан Окон (Франция, Форс Индия), докато Фетел беше 16-и, а Хамилтън заемаше последното 19-о място.

Хамилтън караше дълго време на опашката в класирането, докато Фетел постепенно стигна до челната десетка и в първия завой на 31-та обиколка изпревари Фернандо Алонсо (Испания, Макларън) за девета позиция, поставяйки секунди по-рано най-добър тур на трасето в Мексико.

Хамилтън влезе в точките, съответно и още по-близо до световната титла, в 57-та обиколка на състезанието, а Фетел продължаваше да подобрява най-доброто време на пистата и излезе на четвърто място зад Ферстапен, Ботас и Кими Райконен (Финландия, Ферари), след като изпревари Окон. Докато неговият съотборник бе само на 15 секунди пред него обаче, Фетел изоставаше с близо 50 срещу Ботас.

В крайна сметка Хамилтън не успя да изпревари Кевин Магнусен (Дания, Хаас) и завърши на деветото място, а Фетел остана на около 16 секунди зад Райконен. Ферстапен пък спечели безпроблемно третата си победа във Формула 1 с 19.678 секунди преднина срещу Ботас, а Райконен финишира на 54.007 секунди зад победителя от мексиканския кръг.