Снимка: Bloomberg LP |
Цените на природния газ са рекордни за това време на годината в Европа, подхранени от ниските нива на резервите в газохранилищата, прекъсване на доставки и бума в търсенето на суровината в Азия. През миналата седмица суровината, търгувана в ключовия европейски хъб – нидерландския TTF достигна ниво от 38,65 евро за мегават, което е най-високото ниво в статистиката на Refinitiv Eikon.
Тези фактори обещават ръст на цената през зимните месеци и по-високи сметки за потребителите, прогнозира Ройтерс.
Ниските температури през тази зима намалиха съществено резервите от газ в Европа. По традиция хранилищата се пълнят сега, в летните месеци, когато търсенето е по-слабо и цените падат. През тази година обаче тенденцията е различна и цената расте още от сега.
Съвпадението на факторите обещават високи цени и през зимата на фона на продължаващото възстановяване от пандемията от коронавируса.
Прогноза на Международната агенция за енергетика (МАЕ) сочи, че през втората половина на 2021 година потреблението на газ в Европа ще се повиши с 25%. Това е най-същественият годишен ръст от 1985 година насам.
Една от причините за повишеното търсене на суровината в Европа са и екологичните амбиции, които постепенно затварят въглищни мощности и държавите се обръщат към природния газ като енергоизточник.
Влияние на пазарите може да окаже и решението на „Газпром“ да не участва в търгове за разпределение на допълнителни обеми, проведени от Украйна. За анализаторите това е ясен сигнал, че Москва разчита силно на „Северен поток 2“, за да задоволи нуждите на Европа от газ. Но газопроводът още не е готов – плановете са да бъде въведен в експлоатация до края на годината.
Европа може да разчита и на втечнен газ, но в момента има увеличено търсене в Азия и доставките са насочени именно натам. В момента цените в Европа не са толкова атрактивни, каквито са на азиатските пазари и танкерите трудно идват до Стария континент.
Анализатори прогнозират, че „битката“ за втечнения газ между Европа и Азия ще продължи поне още три години.
Тенденцията за ръст на цените на газа не е само европейски феномен – липсата на доставки и високите температури през лятото, които увеличават търсенето на енергия, са глобален проблем.
„Булгаргаз“ също прогнозира продължаващ ръст на цената на газа и направи заявка за ново поскъпване, този път в рамките на 11%, през септември.
Източник: https://www.investor.bg/ .
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…