Снимка: Mauricio Palos/Bloomberg |
Международната агенция по енергията (МАЕ) заяви в сряда, че се опасява от удар по световното предлагане на петрол в резултат на санкциите срещу Русия заради инвазията й в Украйна, предаде БТА, позовавайки се на Франс прес. Агенцията понижи прогнозите си за търсенето през 2022 г.
„Перспективата за сътресения в големи мащаби при руското производство застрашава да предизвика световен шок в предлагането на петрол“, посочва в месечния си доклад организацията, която консултира развитите страни по енергийната им политика.
Войната в Украйна породи значителна нестабилност на петролните пазари, където котировките доближиха рекордните си стойности (сортът Брент достигна 139,13 долара на 7 март), след което леко поспаднаха.
Русия е най-големият световен износител с 8 милиона барела на ден суров петрол и рафинирани продукти, доставяни в цял свят.
САЩ и Великобритания въведоха ембарго за руския петрол след инвазията в Украйна, но енергийният сектор не е включен в европейските санкции. При все това МАЕ отбелязва, че много петролни компании, търговски посредници и банки сами решиха да се отдалечат от Русия.
Според агенцията е възможно 3 милиона барела руски петрол на ден да не бъдат на разположение от април – обем, който може да се увеличи, ако санкциите станат по-строги или ако общественото осъждане на Русия стане по-мащабно.
Пред тези загуби, има малко признаци за увеличаване на предлагането от Близкия изток или за съществено преориентиране на търговските потоци, отбелязва МАЕ.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, сред които Русия, обединени в групата ОПЕК+, отказват да увеличат по-осезаемо добива си, за да облекчат пазара, и се придържат към постепенно месечно повишение от 400 хил. барела на ден.
Според МАЕ иранският износ би могъл да се увеличи с около 1 милион барела на ден за шест месеца, което не е достатъчно, за да се компенсира руския петрол.
Що се отнася до търсенето, агенцията също преразгледа към понижение прогнозата си за растежа през 2022 г. с около 1 милион барела на ден заради ефекта от покачването на цените на суровините и отражението на санкциите срещу Русия върху световната икономика.
Сега вече световното търсене се очаква да нарасне с 2,1 милиона барела на ден през тази година до общо 99,7 милиона барела на ден.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…