Какви рискове има за децата със синдром на „Даун“ предвид състоянието им и могат ли да станат жертва на чистите си намерения към отсрещните?
Оля Коцева е майка на „слънчево дете“ вече 15 години. Благодарение на голямата любов и усилията на много хора, синът ѝ е почти самостоятелен и няма проблем дори да остава сам, или да се придвижи от едно място на друго.
„Ако преди 15 години влезете в Интернет, беше стара статистиката за децата със Синдром на Даун. Нещата бяха зловещи. Намерих сили, свързах се с други родители, видях че всъщност те са деца като всички останали, със своите, мисли, чувства, желания и започнахме още от самото влизане вкъщи“, посочи Оля Коцева от Сдружение „Деца със Синдром на Даун – България“
Оля Коцева помага на други родители на деца с Даун
Основна черта на децата с Даун е, че са доверчиви, казва още Оля. Затова новината за изчезването на Ники в село Конаре я тревожи.
„Те са изключително лъчезарни, мили, при тях няма злоба. Те не могат да си представят, че някой може да направи нещо лошо на някого. Това определено крие рискове винаги. Аз на моя син непрекъснато му говоря. Те са изключително доверчиви. Моля се на Бог всичко да е наред и детенцето да се намери. Нямам представа, децата са строго индивидуални и дори децата със Синдром на Даун, те са изключително различни“, коментира Коцева.
Тя помага от години на други родители на деца с Даун и се надява 13-годишният Ники да бъде се прибере при своята майка възможно най-скоро.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка за Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Хиляди протестиращи се събраха на митинг в румънската столица Букурещ в неделя срещу анулирането на президентските…