Снимка: Bloomberg L.P. |
По-голямата част от малките и средни компании, които движат германската икономика, са в изненадващо добро състояние близо две години след началото на коронавирусната пандемия, показва проучване на консултантската фирма EY, цитирано от Bloomberg.
91% от 800-те германски т.нар. „Mittelstand” компании описват състоянието на бизнеса си като добро или по-скоро добро, а само 9% казват, че е или лошо, или има тенденция към лошо, допълват от EY. Най-оптимистични са фирмите в химическата промишленост, фармацевтиката, строителството и машиностроенето, а автомобилният сектор е най-негативно настроен що се отнася до перспективите.
Майкъл Марблер, партньор в EY, твърди, че бизнес ситуацията на малките и средни компании в най-голямата европейска икономика е „все още забележително стабилна“, а повечето компании са се „научили как да се справят с пандемията“.
„Въпреки това нещата далеч не са толкова розови“, посочва Марблер. Много търговци на дребно страдат от ограниченията, наложени заради коронавирусната пандемия, които „засегнаха масово ключовия коледен бизнес“, а автомобилният сектор страда от кризата с чиповете, допълва той.
Компаниите посочват, че недостигът на квалифицирани работници представлява най-голямата заплаха за техния бизнес, като 67% казват, че това е основен проблем, спрямо 54% при миналогодишното проучване. Покачващите се или нестабилни цени на суровините са следващото им най-голямо притеснение, последвано от ИТ сигурността и високите или променливите цени на енергията.
Над 99% от германските компании са класифицирани като принадлежащи към Mittelsand и те представляват повече от половината от всички работни места, сочи индустриалното лоби BVMW.