„Направих си коремче!“, „Уж тренирам, а пак съм по-тежка“, „Чувствам, че започвам да качвам килограми“, пишат много мъже и жени в социалните мрежи, споделяйки как им се отразява това да работят у дома. Стресът и неизвестността около новото заболяване, смяната на работното място, рискът от понижаване на месечните постъпления на семейството, дистанционното обучение на децата и куп отговорности, които ежедневно всеки от нас има, водят до неприятен резултат на кантара.
Какво да направите, за да не пълнеете, работейки от вкъщи и да се чувствате добре психически?
Ако се замислите, трябват ви няколко малки промени в режима, с които да постигнете натоварването и активността, която сте имали преди.
Позивите за похапване са нещо, което не бива да подминавате. Ако седнете пред компютъра сутрин и пропуснете закуската, а ви се яде, рискувате да прекалите с обяда или вечерята. Гладът е един от начините, по които тялото иска да покаже от какво има нужда.
Вместо да хапнете солети, чипс или някоя друга вредна храна, постарайте се да имате пълноценно меню, с което ще се заситите. Ако не можете да закусвате, започнете да хапвате по един банан или пък извара/ сирене с малко маслини и например едно варено яйце. Важно е стомахът ви да не е съвсем празен и същевременно да не поглъщате твърде калорични неща.
Не се извинявайте, че нямате достатъчно време за обяд. Пригответе си вкусна салата или месо с гарнитура от зеленчуци, а не отваряйте първата консерва, която имате.
Много хора правят грешката да работят по време на обедната почивка. Някои искат да приключат по-рано, но организмът се нуждае от кратка почивка на обяд. Може да излезете и да хапнете една пилешка супа в кварталното заведение или просто да си вземете вкусния сандвич и да го изядете на слънце, седнали на пейката пред блока. След това е препоръчително да се раздвижите, правейки няколко кръгчета наоколо, а не ровейки се във Фейсбук.
Движението, дори някои упражнения за разтягане, направени в почивката, спомагат за по-добрия приток на кръв в тялото и същевременно ще ви дадат повече енергия за следобеда.
Колко от вас пият повече от един литър вода на ден? Каквото и да говорим, ние често забравяме да държим бутилка пред нас. Дори и да имаме чаша, след като я изпием, не се сещаме да си налеем пак. А когато сме заети, просто това е последното нещо, за което мислим.
Хидратацията подобрява метаболизма и помага в борбата с излишните килограми. Ако пиете достатъчно течности на всеки час, ще се чувствате по различен начин и ще ограничите някои измамни сигнали за глад.
Може дори да си направите експеримент – да увеличите пиенето на вода и да си водите записки по какъв начин се отразява това на тялото ви и дали все още сте по-бавни и мудни.
Излизането до магазина, ходенето до най-близката аптека или стоенето на слънце на терасата не бива да се броят за разходка. Всеки ден вие трябва да „навъртате определен километраж“, за да предотвратите напълняване и да имате оптимално здраве.
Ако не тренирате, след приключване на работа повървете пеша – отидете в парка, до съседния квартал или просто вместо да се качите на метрото, повървете до любимия си магазин. Може и да си купите крачкомер, с който да отмервате колко ходите всеки ден.
Разходките всеки ден ще подобрят вашата двигателна активност и ще насърчат метаболитните процеси в тялото.
Невинаги щом ви се прияде, означава че трябва да го направите. Понякога докато сме вкъщи, под въздействие на напрежението или някои неприятни мисли, прекаляваме с яденето. А и хладилникът е близо до нас и ни привлича с това, което има. Ето защо прииска ли ви се нещо, се запитайте имате ли наистина нужда от него.
От друга страна, по-добре е да изберете място у дома, което не е пълно с любимата ви храна. Така ще предотвратите безцелното тъпчене с фъстъци, шоколад, сладки или снаксове. Все пак, може да разчитате на леки закуски като малко ядки, ябълки или други плодове. Резенчета зеленчуци също са добро решение.
В случай, че установите, че не сте гладни, помислете каква празнина в тялото трябва да запълните – може да ви се пие, да ви е студено или просто да сте прекалено уморени и стресирани – всичко това човек се опитва да промени с ядене.
Докато сте вкъщи, вие се нуждаете от много витамини, минерали и фибри. Ако приемате по-питателна и същевременно здравословна храна, ще имате енергия и няма да пълнеете. Освен пълнозърнести храни, гледайте зеленчуците да присъстват постоянно в менюто ви. Те се комбинират идеално със зехтин.
Консумацията на зеленчуците ще ви помогне да намалите яденето на преработени храни, най-вече вредните десертчета, с които сте прекалявали и в офиса. Така например вместо една шоколадова вафла, си нарежете едно авокадо или си направете крем от него, смесен с малко други плодове.
Ако сте свикнали да си правите срещи в Zoom и конферентните разговори с приятели или колеги са станали част от ежедневието ви, вие имате нужда от истинско общуване. Него може да получите чрез тренировките. Ако ходите в залата заедно с най-добрата си приятелка или там създадете нови познанства, това ще разшири социалните ви контакти. Това от своя страна ще намали стреса и безпокойството, заради които всички пълнеем най-много.
Когато ходите на някакво занимание с близък, хем сте по-мотивирани, хем подобрявате психиката си.
Постоянната проверка на това колко тежите не ви помага, а по-скоро пречи и може да напълнеете повече. Когато видите, че не сте стигнали числото, което искате, може да се депресирате и да прегрешите с вредните храни. Или пък да спрете режима, който спазвате от известно време.
Вместо да се мерите с кантара ежедневно, поработете над това как се чувствате и какво още може да промените, за да се движите повече и да бъдете по-щастливи, работейки от вкъщи.
Източник: Tialoto.bg
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…